روسیه در راس گفتگوهای اجلاس ناتو

Image caption این اولین باری است که هیلاری کلینتون در اجلاس ناتو شرکت می کند

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا خطاب به همتایانش در اجلاس ناتو که امروز در بروکسل برگزار می شود، گفته است که روابط با روسیه نیاز به سر آغاز جدیدی دارد.

خانم کلینتون گفت که ناتو باید با استفاده از روش های سازنده با روسیه همکاری کند.

وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو برای نخستین بار بعد از به روی کار آمدن باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در بروکسل ملاقات می کنند و قرار است روابط با روسیه را در راس مذاکرات قرار دهند.

این اولین ملاقات رسمی خانم کلینتون در مقام وزیر امور خارجه آمریکا با دیگر همتایان خود است.

یاپ د هوپ شیفر، دبیر کل ناتو از وزاری خارجه کشورهای عضو خواسته است تا درباره موضوعات مشترک از جمله روسیه، افغانستان و مبارزه با تروریسم بحث و گفتگو کنند.

روابط ناتو با روسیه بعد از حمله نظامی این کشور به گرجستان، قطع شد ولی آقای شفر می گوید امیدوار است نمایندگان به از سر گیری روابط با روسیه رضایت دهند.

نماینده روسیه در ناتو از جنگ با گرجستان دفاع کرده و گفته است که هر گونه رابطه با کشورهای عضو ناتو با شرایطی که خود روسیه در نظر دارد صورت خواهد گرفت.

جاناتان مارکوس، گزارشگر مسائل دیپلماتیک در بی بی سی می گوید در حالی که وزرای خارجه خود را آماده شرکت در اجلاس سران ناتو در فرانسه و آلمان می کنند، فرصت مناسبی برای خانم کلینتون فراهم می آید تا خود را مطرح کند.

به گفته او روابط حسنه با روسیه نقش مهمی در گشایش مسیرهای جدید برای انتقال تدارکات به داخل افغانستان دارد.

نیروهای غربی در افغانستان برای انتقال تجهیزات خود به شدت به مسیری که از پاکستان می گذرد وابسته هستند.

این مسیر از بندر کراچی در جنوب پاکستان آغاز و در نهایت با عبور از گذرگاه مرزی تورخم در جنوب افغانستان به کابل، پایتخت افغانستان، می رسد.

اما ظرف ماه های اخیر طالبان بارها به کاروانهای حامل تجهیزات ناتو در منطقه قبایلی خیبر و همچنین به انبارهای این نیروها در حومه پیشاور حمله کردند و ده ها کامیون حامل تجهیزات نیروهای غربی در افغانستان را به آتش کشیدند.

به همین دلیل ناتو در صدد پیدا کردن مسیرهای جدید تدارکاتی از طریق روسیه و آسیای میانه است.

مطالب مرتبط