زنی به دلیل رانندگی در عربستان سعودی دستگیر شد

Image caption گروهی از زنان سعودی برای حقوق بیشتر اجتماعی در تلاش بوده اند

گزارش ها از عربستان سعودی حاکی است که زنی به خاطر رانندگی، در مکه دستگیر شده است. رانندگی برای زنان در این کشور ممنوع است گرچه شایعاتی وجود دارد که این امر ممکن است تغییر کند.

یکی از سخنگویان پلیس مکه می گوید که زنی بیست و چند ساله روز چهارشنبه (4 مارس)، دیده شده که پشت فرمان یک اتومبیل لکسوس (مدل دو فرانسیالی) بوده و در خیابان های این شهر رانندگی می کرده است.

ظاهرا وقتی این زن متوجه شده که پلیس او را دیده است و تعقیبش می کند، سعی کرده از دست آنها بگریزد.

در جریان این تعقیب و گریز خودروی این زن به خودرویی دیگر برخورد می کند و کمی آسیب می بیند. او در این اثنا بازداشت می شود. نام و ملیت این زن افشا نشده است.

با این که زنان در عربستان سعودی اجازه ندارند در خیابان ها رانندگی کنند، در کوچه ها و داخل محوطه مجتمع های خصوصی اجازه رانندگی دارند.

سال گذشته یک نمونه دیگر از رانندگی زنان در عربستان سعودی برملا شد.

این زن به خاطر رانندگی با سرعت بالا تصادف کرده بود و به همین دلیل مسئولان از "قانون شکنی" او مطلع شده بودند. نهاد مذهبی که پرقدرت ترین مرجع تصمیم گیری در عربستان تلقی می شود با تکیه بر همین گزارش ها تاکید کردند که منع شدن زنان از رانندگی تصمیمی موجه است.

مراجع محافظه کار مذهبی سعودی منع شدن زنان از رانندگی را برای حفظ قانون تفکیک زن و مرد مجرد، حیاتی می دانند.

اما گزارش شده است که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی در محافل خصوصی گفته است که این ممنوعیت به زودی لغو خواهد شد.

زنان عربستان سعودی تا کنون چند بار علیه این قانون اعتراض کرده اند. یکی از این اعتراض ها که مورد توجه گسترده رسانه های بین المللی نیز قرار گرفت (سال 1990)، تصمیم گروهی از آنها برای رانندگی دسته جمعی در روزهای تعطیل عمومی در این کشور بوده است.

در گذشته زنان سعودی به دلیل اعتراضاتی از این دست، تنبیه و حتی بازداشت شده اند.

اما برخی از زنان سعودی می گویند که توجه زیاد رسانه های غربی به این موضوع باعث شده که سایر اصلاحات در قوانین سعودی، که از دید آنها خیلی تعیین کننده تر از حق رانندگی برای زنان است، تحت الشعاع قرار بگیرد.

از بی بی سی