تقاضای سازمان ملل از سودان در ارتباط با منع کمک ها

اردوگاه آوارگان فارچانا در دارفور
Image caption سازمان های کمک رسانی نگران وضعیت آوارگان دارفوری هستند

دبیر کل سازمان ملل متحد سودان را ترغیب کرده است در تصمیم خود برای اخراج گروه های کمک رسانی از منطقه دارفور تجدید نظر کند.

بان کی مون گفت که این تصمیم می تواند باعث وارد شدن "خسارات جبران ناپذیر" به عملیات کمک رسانی در سودان شود.

این دستور پس از آن صادر شد که دادگاه جنایی بین المللی (آی سی سی) در لاهه حکم بازداشت عمر البشیر رئیس جمهور سودان را در ارتباط به آنچه ادعا می شود ارتکاب جنایات جنگی است صادر کرد.

آژانس های کمک رسانی نسبت به تاثیر بالقوه حکم جلب آقای بشیر بر هزاران آواره سودانی ابراز نگرانی کرده اند.

اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب گفته اند که از سازمان ملل خواهند خواست حکم بازداشت را برای یک سال معلق کند، و می گوید که بازداشت آقای بشیر می تواند تلاش ها برای ایجاد ثبات در سودان را متزلزل کند.

در بیانیه ای که دفتر آقای بان منتشر کرد آمده است که تصمیم برای اخراج 13 سازمان غیردولتی "اگر اجرا شود باعث وارد شدن خسارات جبران ناپذیر به عملیات انسان دوستانه در آنجا خواهد شد."

در ادامه بیانیه آمده است: "عملیات این سازمان ها در حفظ یک مجرای حیاتی برای 4 میلیون و 700 هزار سودانی که در دارفور کمک دریافت می کنند جنبه کلیدی دارد."

این بیانیه همچنین درباره ایمنی و امنیت کارمندان سازمان های امدادرسانی ملی و بین المللی در سودان و متعلقات آنها ابراز نگرانی می کند.

این بیانیه می گوید "مصادره تجهیزات، پول و سایر متعلقات (امدادرسانان) غیرقابل قبول است و باید فورا پایان یابد" و تاکید می کند که آژانس های کمک رسانی عملکردی بی طرفانه در این مناقشه داشته اند.

آکسفام، پزشکان بدون مرز، "مراقبت" و "کودکان را نجات دهید، بریتانیا" از جمله گروه های بین المللی هستند که سودان دستور خروج آنها از دارفور را صادر کرده است.

دادگاه بین المللی لاهه روز چهارشنبه حکم بازداشت عمر البشیر را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در دارفور، صادر کرد.

این نخستین بار است که دادگاه رسیدگی به جرائم جنگی حکم بازداشت رهبری را که هنوز در راس کار است، صادر می کند.

قضات دادگاه اتهام نسل کشی را از مجموعه اتهامات آقای البشیر حذف کردند زیرا به گفته آنها شواهد کافی مبنی بر اینکه قوم خاصی هدف قتل قرار گرفته وجود ندارد.

آقای بشیر که اتهامات را رد می کند روز سه شنبه گفته بود که دادگاه لاهه می تواند حکم بازداشت را "در کوزه بگذارد". او در ادامه گفت که حکم دادگاه "حتی به اندازه جوهری که با آن نوشته شده ارزش ندارد".

6 سال جنگ داخلی در منطقه، سیصد هزار کشته و بیش از دو میلیون نفر بی خانمان به جای گذاشته است که در اردوگاه ها پناه گرفته اند و در معرض تهاجم همیشگی، ربوده شدن و تجاوز جنسی هستند.

بسیاری از کشورهای غربی موافق صدور حکم بازداشت عمر البشیر هستند ولی رهبران منطقه و برخی دولت های عرب، از این بیم دارند که تلاش برای محاکمه رئیس جمهور سودان، ممکن است برای صلحبانان بین المللی مشکل ایجاد کرده و هرگونه تلاش برای صلح را به مخاطره بیاندازد.

ناآرامی های دارفور شش سال پیش پس از شورش قبیله های آفریقایی تبار دارفور در اعتراض به برخورد تبعیض آمیز دولت عرب تبار سودان آغاز شد.

در پی این شورش، شبه نظامیان عرب تبار جانجوید در دارفور به تخریب و تخلیه روستاهای آفریقایی تباران منطقه روی آوردند.

مطالب مرتبط