سازمان ملل خواستار پایان جنگ در سریلانکا

Image caption تعداد کودکانی که در درگیری ها کشته می شوند روز به روز افزایش می یابد

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد با اظهار تاسف از افزایش کشته شدگان غیر نظامی در سریلانکا، از نیروهای دولتی و شورشیان ببرهای تامیل خواسته است تا به جنگ در شمال این کشور پایان دهند.

آقای بان گفت که بین کشته شدگان تعداد قابل ملاحظه ای کودک است و از هر دو طرف، نیروهای دولتی و شورشیان ببرهای تامیل، درخواست کرده است تا به غیر نظامیان فرصت بدهند که از مناطق جنگی فرار کنند.

ده ها هزار غیر نظامی در اثر نبرد بین شورشیان ببرهای تامیل و نیروهای دولتی در تله افتاده اند و راه گریز ندارند.

روز پنجشنبه (5 مارس) دولت سریلانکا اعلام کرد که قصد دارد دو مسیر جدید را باز کند تا مردم بتوانند منطقه جنگی را ترک کنند.

اما گزارشگر بی بی سی در کلمبو، پایتخت سریلانکا، می گوید که هنوز معلوم نیست دولت چطور می خواهد این خبر را به گوش غیر نظامیانی که در منطقه گیر افتاده اند برساند و آیا شورشیان ببرهای تامیل با این طرح موافقت خواهند کرد یا نه.

دبیر کل سازمان ملل گفته است که خاتمه جنگ در شمال شرقی سری لانکا ضروری است و باید در اسرع وقت بدون آنکه جان حتی یک غیر نظامی دیگر به خطر بیفتد انجام شود.

در ماههای اخیر نیز درخواست آتش بس از سوی جوامع بین المللی مطرح شده بود ولی شورشیان تامیل می گویند تا هنگام پیدا شدن یک راه حل سیاسی پایدار برای مردم تامیل با حمایت و تضمین جامعه بین المللی، سلاح های خود را زمین نخواهند گذاشت.

ارتش سریلانکا یک بار دیگر گفته است تا هنگامی که شورشیان سلاح های خود را تحویل نداده اند، با آتش بس موافقت نخواهد کرد.

در طی جنگ های 25 ساله شورشیان تامیل با سربازان سریلانکا 70 هزار نفر کشته شده اند.

جدایی طلبان تامیل برای تاسیس کشور مستقل تامیل در شمال و شرق سریلانکا، مبارزه می کنند.

مطالب مرتبط