تلاش آمریکا و روسیه برای رسیدن به توافق تسلیحاتی

کلینتون و لاوروف
Image caption خانم کلینتون دکمه ای نمادین را برای "نو" کردن روابط تقدیم آقای لاوروف کرد

آمریکا و روسیه می گویند که برای دستیابی به یک پیمان استراتژیک تازه در زمینه کاهش تسلیحاتی تا پایان سال 2009 تلاش خواهند کرد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا پس از گفتگوهای روز جمعه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: "این برای دولت های ما بالاترین اولویت است."

در مقابل آقای لاوروف پیمان کنونی تسلیحاتی میان دو کشور که تا پایان سال جاری منقضی خواهد شد را "نخ نما" دانست.

خانم کلینتون پیشتر گفت که واشنگتن مشتاق است روابط با مسکو را برای پایان دادن به چندین ماه سردی مناسبات نو کند.

خانم کلینتون و آقای لاوروف پس از گفتگوها در ژنو گفتند که توافق کرده اند در مورد شماری از مسائل مشترک و منافع جهانی با هم کار کنند، اما اذعان کردند که همچنان اختلافاتی در مواضع آنها وجود دارد.

خانم کلینتون گفت که روابط میان دو کشور نیازمند "اعتماد، ثبات و پیشرفت بیشتر است."

دیپلمات های ارشد دو کشور گفتند که در مورد برخی مسائلی که مخصوصاً باعث نگرانی است از جمله افغانستان، خاور میانه و کره شمالی صحبت کرده اند.

خانم کلینتون پیشتر تاکید کرد که تماس های اخیر آمریکا با روسیه، به هیچوجه موجب کاهش حمایت آمریکا از گرجستان و جمهوری های منطقه بالتیک نخواهد شد.

خانم کلینتون که در بروکسل و قبل از آغاز مذاکراتش با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه صحبت می کرد اشغال گرجستان توسط روسیه در ماه اوت سال گذشته را محکوم کرد.

وی همچنین در مورد استفاده از انرژی به عنوان یک اهرم سیاسی هشدار داد. روز گذشته روسیه تهدید کرده بود که انتقال گاز به اوکراین را متوقف خواهد ساخت. اروپا برای تامین سوخت مورد نیاز خود شدیدا به گاز روسیه وابسته است.

خبرنگاران برای مذاکرات هیلاری کلینتون با سرگئی لاوروف که در ژنو صورت گرفت اهمیت زیادی قائلند.

یک سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود که مسکو با "خوش بینی محتاطانه ای" در انتظار این مذاکرات است.

روپرت وینگفیلد-هیز خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید روابط دو کشور از چند ماه قبل تا کنون بسیار تغییر کرده است.

در گذشته روسیه آمریکا را در ارتباط با همه چیز از بحران مالی جهانی گرفته تا جنگ در گرجستان ملامت می کرد ولی از هنگام انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، نشانه هایی از بهتر شدن روابط آمریکا و روسیه دیده می شود و هر دو طرف به شروع فصل تازه ای در روابطشان اشاره کرده اند.

یک روز پیشتر وزرای خارجه اعضای ناتو که در بروکسل گرد آمده بودند موافقت خود را برای از سر گیری روابط با روسیه اعلام کردند. این روابط سال گذشته به دلیل حمله نظامی روسیه با گرجستان قطع شده بود.

مطالب مرتبط