کلینتون در آنکارا با اردوغان دیدار کرد

Image caption خانم کلینتون در ادامه سفر خاورمیانه ای و اروپایی خود به ترکیه سفر کرده است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در آنکارا با رحب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه دیدار کرده است.

این اولین دیدار وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از ترکیه است.

قرار است در مذاکرات خانم کلینتون با مقام های ترک، خروج نیروهای آمریکایی از عراق و نقش ترکیه در امنیت افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گیرد. نیروهای ترکیه در افغانستان به همراه نیروهای ناتو در تامین امنیت این کشور نقش دارند.

ترکیه برای در اختیار قرار دادن قلمرو و پایگاه های خود برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق اعلام آمادگی کرده اما به نظر نمی رسد در مورد افغانستان ترکیه نیروی بیشتری به افغانستان اعزام کند. ترکیه حدود 1200 نیرو در افغانستان دارد.

نقش ترکیه در روند صلح خاورمیانه و همچنین نقش این کشور در کاهش وابستگی غرب به انرژی روسیه از دیگر محورهای مذاکرات دو کشور اعلام شده است.

ترکیه دیدار هیلاری کلینتون از این کشور را "تائیدی" برای روابط استراتژیک دو کشور می داند.

سارا رینسفورد، خبرنگار بی بی سی در ترکیه می گوید سفر خانم کلینتون به ترکیه گام مهمی در جهت بهبود مناسبات میان دو کشور به شمار می رود که از زمان جنگ عراق دچار تنش شده بود.

قرار است خانم کلینتون در طی مدت حضور خود در ترکیه در یک برنامه گفتگوی تلویزیونی مخصوص زنان نیز حضور یابد.

خبرنگار بی بی سی می گوید انتظار می رود در این سفر ترکیه اطمینان خاطر حاصل کند که باراک اوباما در سخنرانی روز 24 آوریل خود از مساله کشتار ارامنه در سال 1915 به عنوان قتل عام یاد نکند.

آقای اوباما و خانم کلینتون در طول مبارزات انتخاباتی خود گفته بودند که در صورت پیروزی، کشتار ارامنه را به عنوان یک قتل عام به رسمیت خواهند شناخت.

مطالب مرتبط