سفارت اسرائیل در موریتانی تعطیل شد

Image caption سفارت اسرائیل در موریتانی

اسرائیل سفارت خود در موریتانی را به درخواست دولت این کشور تعطیل کرده است.

موریتانی در شمال آفریقا یکی از سه کشور عضو اتحادیه عرب است که اسرائیل را به رسمیت شناخت و روابط کامل دیپلماتیک با آن برقرار کرد.

موریتانی به کارکنان سفارت اسرائیل در نواکشوت، پایتخت این کشور 48 ساعت برای خروج از این کشور مهلت داده است.

به دنبال تهاجم نظامی اسرائیل علیه غزه در ماه ژانویه، موریتانی روابط خود را با اسرائیل به حالت تعلیق در آورد و سفیر خود را از تل آویو فرا خواند.

خبرگزاری فرانسه گفته است که پرچم اسرائیل از سفارت این کشور در موریتانی پائین کشیده شده و دوربین های امنیتی نیز جمع شده اند.

این اقدام چند روز پیش از دیدار معمر قذافی، رهبر لیبی از موریتانی صورت می گیرد. آقای قذافی بارها از موریتانی خواسته تا روابط خود را با اسرائیل قطع کند و بر این کشور برای انجام این خواسته فشار وارد کرده است.

موریتانی ده سال پیش با اسرائیل روابط برقرار کرد. این کشور همراه با مصر و اردن تنها کشورهای عربی هستند که با اسرائیل، روابط کامل دیپلماتیک برقرار کرده اند.

به غیر از فشارهای خارجی برای قطع روابط با اسرائیل، چند حزب داخلی نیز رابطه با اسرائیل را محکوم کرده و خواهان قطع آن بودند. آنها از روابط موریتانی با اسرائیل، ابراز شرم می کنند.

سال پیش سفارت اسرائیل در موریتانی مورد حمله مردان مسلح اسلامگرا قرار گرفت که در نتیجه آن چند نفر زخمی شدند.

روابط اسرائیل با موریتانی از آن جهت برای دولتمردان اسرائیلی اهمیت دارد که در این کشور به تازگی منابع نفتی پیدا شده است. موریتانی طی سال های اخیز کمک های اقتصادی و تکنولوژیکی از اسرائیل دریافت کرده است.

آمریکا و اسرائیل همچنین از موریتانی به عنوان پایگاهی برای حمله به اسلامگرایان افراطی در شمال آفریقا استفاده کرده اند.

مطالب مرتبط