عمرالبشیر به دارفور می رود

البشیر
Image caption آقای بشیر گفت متهمان کنندگان باید به سودان بیایند

عمر البشیر رئیس جمهوری سودان می گوید او به دارفور سفر خواهد کرد. این اولین بازدید وی از آنجا از زمان صدور حکم بین المللی برای جلب اوست.

آقای بشیر به ارتکاب جنایات جنگی در دارفور متهم شده است.

وی به جمعیتی در خارطوم پایتخت سودان گفت که اگر کسی می خواهد با او بجنگد با به جای صدور حکم جلب به سودان بیاید.

وی همچنین 13 سازمان امدادرسانی را که دستور اخراج آنها از دارفور را پیشتر صادر کرده بود "دزد" نامید.

وی این سازمان ها را متهم کرد که "99 درصد بودجه خدمات انساندوستانه را برای خود برمی دارند و یک درصد را به مردم دارفور می دهند."

سازمان ملل می گوید اخراج این سازمان ها زندگی میلیون ها نفر را در معرض خطر قرار می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای بشیر در تجمع روز شنبه درحالی که لباس سنتی پردار رنگی پوشیده بود در برابر هوادارانش از جنوب سودان رقصید.

وی گفت: "اگر کسی می خواهد با ما بجنگد، نباید با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل یا دادگاه جنایی بین المللی سراغ ما بیاید. آنها باید شخصا به سرزمین ما بیایند تا با ما بجنگند."

خبرنگاران می گویند که سفر او به دارفور در روز یکشنبه نشانه آشکاری از سرکشی است.

دادگاه جنایی بین المللی (آی سی سی) حکم جلب آقای بشیر را روز چهارم مارس به اتهام جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در دارفور صادر کرد.

این اولین بار است که چنین حکمی علیه رهبر یک کشور در زمان زمامداری او صادر می شود.

اما آقای بشیر حق "آی سی سی" برای محاکمه خود را زیر سوال برده است و می گوید که اگر این دادگاه واقعا بی طرف بود باید حق محاکمه شهروندان آمریکایی را نیز می داشت. آمریکا معاهده مربوط به تشکیل آی سی سی را امضا نکرده است.

شورای امنیت سازمان ملل در اولین نشست خود از زمان صدور این حکم جلب، موفق نشد در مورد بیانیه ای که از سودان می خواهد تصمیم خود برای اخراج سازمان های کمک رسانی را لغو کند به توافق برسد.

نماینده خارطوم در سازمان ملل این مساله را که دستور اخراج انگیزه سیاسی داشته است را رد کرد و اتهاماتی به سازمان های امدادرسانی وارد کرد.

دیپلمات ها می گویند که بیانیه شورای امنیت در مورد سودان به علت مخالفت چین بی نتیجه ماند. چین متحد سودان است.

هیاتی از اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب قرار است از شورای امنیت بخواهد که پرونده علیه رئیس جمهوری سودان را معلق کند.

دادگاه جنایی بین الملی بر اساس پیمان رم در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد و هدف از آن رسیدگی به اتهامات نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جرائم جنگی و ضد بشری است.

تاکنون ۱۰۸ کشور این پیمان را امضا و تصویب کرده اند اما چهل کشور از جمله آمریکا روسیه وچین سه عضو دائم شورای امنیت و اسرائیل هند و پاکستان آنرا امضا و تصویب نکرده اند.

مطالب مرتبط