'لیبرمن وزیر خارجه اسرائیل خواهد شد'

Image caption آویگدور لیبرمن رهبری حزب راست گرای افراطی "یزرائیل بیتینو" را به عهده دارد

گزارش ها از اسرائیل حاکی از آن است که بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود با دعوت از آویگدور لیبرمن، رهبر حزب راست گرای افراطی "یزرائیل بیتینو" (اسرائیل خانه ما) برای در اختیار گرفتن سمت وزیر خارجه آتی اسرائیل موافقت کرده است.

آقای نتاینیاهو از سوی شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل مسئول تشکیل دولتی ائتلافی شده و توافق به دست آمده بخشی از معاهده ائتلاف بین حزب لیکود و "یزرائیل بیتینو" به شمار می رود.

بر اساس این معاهده که روزنامه های ها آرتص، جروزالم پست و موسسه رسانه ای راست گرای "Israel National News" از آن خبر داده اند، اعضاء حزب "یزرائیل بیتینو" کنترل چند وزارتخانه دیگر را نیز در دست خواهند گرفت.

حزب کادیما (به رهبری زیپی لیونی) با اختلاف یک کرسی نسبت به حزب لیکود بیشترین میزان کرسی را در انتخابات ماه فوریه کسب کرد اما اعلام کرد به یک ائتلاف راست افراطی نخواهد پیوست و در صورت لزوم به حزب مخالف دولت تبدیل خواهد شد.

ائتلافی که هدایت اسرائیل را بعهده خواهد گرفت باید حداقل 61 کرسی از 120 کرسی کنست (مجلس اسرائیل) را در اختیار داشته باشد.

حزب کادیما 28 کرسی، و حزب لیکود 27 کرسی را به دست آوردند.

اما احزاب ملی گرا و مذهبی نیز که بطور بالقوه متحدان حزب لیکود محسوب می شوند نیز آراء بالایی در انتخابات کسب کردند. در راس این احزاب، "یزرائیل بیتینو" قرار دارد که توانست 15 کرسی (دو کرسی بیش از حزب کارگر) به دست بیاورد.

آقای لیبرمن غالبا به نژاد پرستی و داشتن احساسات ضدعربی متهم شده و گزارشگران می گویند انتصاب او به عنوان وزیر خارجه اسرائیل احتمالا روابط اسرائیل با مریکا را پیچیده خواهد ساخت.

آمریکا اعلام کرده است که خود را به پیشبرد تلاش ها برای برقراری صلح در خاورمیانه متعهد می داند.

مطالب مرتبط