شورش نظامیان در ماداگاسکار

گروهی از افسران ارتش ماداگاسکار با اقدام به شورش در پادگان محل استقرار خود در نزدیکی آنتاناناریوو، پایتخت ماداگاسکار، گفته اند که دیگر حاضر نیستند از دستورات دولت پیروی کنند.

این افسران گفته اند که آنها از آندری رادزوئل، شهردار سابق و رهبر مخالفان دولت، تبعیت خواهند کرد. سربازان برخی از جاده های اصلی منشعب از مرکز آنتاناناریوو را بسته اند، اما اوضاع پایتخت آرام گزارش شده است.

بحران ماداگاسکار مدتی است که در اثر جنگ قدرت بین آقای رادزوئل و مارک راوالومانانا، رییس جمهور، ادامه دارد. ماداگاسکار که در اقیانوس هند و در سواحل شرقی آفریقا واقع است، یکی از بزرگترین جزایر جهان است.

رییس جمهور ماداگاسکار هفته پیش گفته بود که اقدامات قهری علیه مخالفان خود را تشدید خواهد بخشید تا از گسترس بیشتر بحران در کشور جلوگیری کند. حدود یکصد نفر در ناآرامیهای چند ماه گذشته در ماداگاسکار جان خود را از دست داده اند.

نیروهای امنیتی روز پنجشنبه برای بازداشت شهردار سابق پایتخت اعزام شدند و او از آن هنگام تا کنون در اختفا به سر می برد. گزارش شده که شبکه تلویزیونی او نیز تعطیل شده است.

یکی از سربازان شورشی به خبرگزاری فرانسه گفته است "ما دیگر از دولت دستور نمی گیریم. ما از خواسته های قلبی خود پیروی می کنیم. ما آموزش یافته ایم که حافظ مردم و اموال عمومی باشیم، نه اینکه به سوی مردم شلیک کنیم. ما با مردم هستیم."

آقای رادزوئل که در ماه گذشته (فوریه) از شهرداری پایتخت خلع شد، رییس جمهور را به استبداد و سو استفاده از قدرت متهم کرده است. او که 34 سال سن دارد قبل از انتخاب شدن به عنوان شهردار یک دی جی بوده است.

رییس جمهور اتهامات علیه خود را رد کرده و گفته است که تا پایان دوره ریاست جمهوری در سال 2011 از قدرت کنار نخواهد رفت.