پاپ به زودی راهی خاورمیانه می شود

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان، به زائران واتیکان در ایتالیا گفت که او در ماه مه برای یک هفته به خاورمیانه سفر خواهد کرد تا برای سرزمینی که محل تولد و اقامت عیسی مسیح بوده است، دعای صلح ادا کند.

در این سفر که از هشت تا پانزده ماه مه انجام خواهد گرفت، پاپ به بخش هایی از اسرائیل، اراضی فلسطینی و اردن که عیسی مسیح در آنها زندگی کرده است، خواهد رفت.

انتظار می رود که رهبر کاتولیک های جهان ضمن توقف در بیت المقدس، بیت اللحم و ناصره از بزرگترین مسجد در شهر امان، پایتخت اردن نیز دیدن کند.

او روز یکشنبه به دعاگزارن در واتیکان گفت که او می خواهد که این سفر زیارتی به اسرائیل، کرانه باختری و اردن کاتالیستی باشد برای صلح و اتحاد در منطقه.

Image caption پاپ گفت برای این منطقه و نوع بشر "دو هدیه ارزشمند دعا خواهد کرد: اتحاد و صلح."

خبر این سفر در حالی اعلام شده است که اخیرا میان اسرائیلیان و پاپ بر سر حذف نام یک اسقف بریتانیایی از فهرست "طردشدگان واتیکان" اختلاف نظر ایجاد شده است. اسقف ریچارد ویلیامسون منکر شده است که درجنگ جهانی دوم شش میلیون یهودی در اتاق های گاز رژیم نازی آلمان کشته شده اند. او می گوید رقم درست تلفات حدود 300 هزار نفر است. اسقف ریچارد ویلیامسون منکر کشتار یهودیان در اتاق های گاز آلمان نازی شده و گفته که تعداد یهودیان کشته شده توسط نازیها بیشتر از 300 هزار نفر نبوده است.

واتیکان انکار هولوکاست را جنایت می داند.

پاپ بندیکت اواخر ماه ژانویه چهار اسقف طرد شده از کلیسای کاتولیک را پس از سال ها مجددا در این کلیسا پذیرفت. این چهار اسقف حدود بیست سال پیش توسط یک روحانی ارشد کلیسای کاتولیک که علیه سیاست های واتیکان شورش کرده بود، منصوب شده بودند. اسقف اعظم مارسل له فبره که در سال 1991 درگذشت مخالف اصلاحات در کلیسای کاتولیک بود.

پاپ ژان پل دوم، رهبر پیشین کاتولیک های جهان این اسقف ها را از کلیسا طرد کرد چون بدون تائید واتیکان به این مقام رسیده بودند.

بعد از بالا گرفتن اختلاف نظر بین المللی در این باره، واتیکان گفت که پاپ از نقطه نظرات اسقف ریچارد ویلیامسون مطلع نبوده و به او دستور داده است که از داشتن این باور ابراز ندامت و استغفار کند.

اسقف ویلیامسون در اواخر ماه گذشته گفت که اگر می دانست اظهاراتش تا این حد می تواند تخریب کننده باشد، هرگز آنها را ابراز نمی کرد.

اما واتیکان فورا این گفته او را رد کرد و از اسقف ویلیامسون خواست "علنا و صریحا" گفته های خود را پس بگیرد.

اولین سفر از سوی رهبری واتیکان در سال 1964 و توسط پاپ پل ششم انجام شد که سفری غیر رسمی بود. در سال 2000 پاپ ژان پل دوم سفری رسمی به این منطقه داشت که سفر قریب الوقوع بندیکت شانزدهم تقریبا به پیروی از همان سفر انجام خواهد گرفت.

پاپ بندیکت شانزدهم در مراسم دعاگزاری روز یکشنبه (8 مارس)، گفت مضمون خطابه های اش در سفر به خاورمیانه، آشتی میان مسیحیان، یهودیان و مسلمانان خواهد بود و برای این منطقه و نوع بشر "دو هدیه ارزشمند دعا خواهد کرد: اتحاد و صلح."

پاپ در اسرائیل توسط شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل همراهی خواهد شد.

مطالب مرتبط