نظامیان آمریکا از عراق خارج می شوند

Image caption باراک اوباما هفته پیش گفت عملیات رزمی آمریکا در عراق تا پایان ماه اوت سال آینده پایان می یابد

ساعاتی پس از حمله انتحاری در بغداد که حدود سی کشته به جای گذاشت، ارتش آمریکا گفته است که در شش ماه آینده دوازده هزار سرباز خود را از عراق خارج خواهد کرد.

این اولین مرحله از برنامه خروج کامل نیروهای آمریکا تا ماه اوت سال آینده است که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا وعده داده است.

احتمالا این نیروها از تعداد نیروهایی که در بغداد و استان انبار مستقر هستند، کاسته خواهد شد.

آمریکا بعد از خروج دوازده هزار سربازش هنوز صد و بیست هزار سرباز دیگر در عراق دارد که به تدریج تا پایان سال 2011 از عراق خارج خواهد کرد.

ژنرال دیوید پرکینز، یکی از سخنگویان ارتش آمریکا گفت امنیت در عراق "به میزان زیادی بهبود یافته و وضعیت امنیتی عراق از وضعیت به شدت ناپایدار به وضعیت پایدار تغییر کرده است."

او برای اثبات گفته خود به کاهش نود درصدی خشونت ها در عراق، یعنی پایین ترین میزان خشونت از آغاز اقدامات نظامی نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق در سال 2003، اشاره کرده است.

ژنرال پرکینز حمله انتحاری روز یکشنبه (8 مارس)، را بدترین حمله در ماه های اخیر توصیف کرد و گفت این حادثه نشان داده که شماری از پیکارجویان هنوز متواری هستند.

او در یک کنفرانس خبری گفت: "ما قانع نشده ایم که کارمان تمام شده است. ما می دانیم که شبکه القاعده در عراق به رغم این که به میزان زیادی تضیف شده هنوز هم تلاش دارد خود را در سرنوشت این کشور تعیین کننده نشان دهد."

هفته گذشته آقای اوباما اعلام کرد که تا پایان ماه اوت سال 2010 کلیه فعالیت های رزمی ارتش آمریکا در عراق خاتمه خواهد یافت.

بعد از ماه اوت 2010 پنجاه هزار سرباز آمریکایی موظف خواهند شد که ارتش عراق را آموزش دهند و باقی 120 هزار سرباز آمریکایی در نقاط مختلف عراق پراکنده خواهند شد تا با هماهنگی مقامات عراقی همچنان به تامین امنیت این کشور کمک کنند.

گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید یکی از عواملی که سرعت خروج دوازده هزار نیرو را تعیین خواهد کرد، برگزاری موفق انتخابات در عراق است.

علی دباغ، سخنگوی دولت عراق گفته است که ارتش و پلیس عراق هنوز آمادگی ندارد از جان عراقی ها در مقابل افراط گرایان محافظت کند.

او گفت: "ما به زمان نیاز داریم. تا پایان سال 2011 (موعد خروج کامل ارتش آمریکا از عراق طبق پیمان امنیتی مشترک این کشور و عراق) نیروهای امنیتی عراق آماده تامین امنیت این کشور شده اند."

بریتانیا در حال حاضر چهار هزار سرباز در جنوب عراق دارد و گفته است که تقریبا همه آنها تا آخر ماه ژوئیه عراق را ترک خواهند کرد.

مطالب مرتبط