شهردار لندن به کمک مهاجران غیرقانونی می آید

بوریس جانسون
Image caption بوریس جانسون می گوید باید عده بیشتری مالیات بپردازند

بررسی هایی که به سفارش بوریس جانسون، شهردار لندن صورت گرفته نشان می دهد نزدیک به 725 هزار مهاجر غیرقانونی در بریتانیا زندگی می کنند.

در سال 2001 وزارت کشور بریتانیا تعداد مهاجران غیرقانونی را 431 هزار نفر اعلام کرده بود.

بوریس جانسون می گوید اعطای پناهندگی به بسیاری از این مهاجران ممکن است از نظر اخلاقی کار درستی باشد ولی دولت هشدار داده که احتمال دارد این تصمیم سبب هجوم مهاجران بیشتری به بریتانیا شود.

مطالعات در باره تاثیر اقتصادی بخشودگی مهاجران غیرقانونی توسط مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه لندن صورت گرفته است.

ارزیابی این مطالعات این است که چنانچه قرار باشد به مهاجران غیرقانونی که 5 سال در بریتانیا زندگی کرده اند، جواز اقامت دائم در این کشور داده شود، نزدیک به 450 هزار مهاجر غیرقانونی مشمول بخشودگی خواهند شد.

شهردار لندن در جریان مبارزات انتخابانی برای تعیین شهردار لندن گفته بود که بخشودگی مهاجران غیرقانونی سبب خواهد شد که برخی از آنان حق کار رسمی را پیدا کرده و نهایتا شهروندی کامل بریتانیا را به دست آورند.

بوریس جانسون امروز در جریان مصاحبه با تلویزیون بی بی سی گفت" البته بخشودگی این دسته از مهاجران بستگی به این دارد که ثابت کنند توانایی تامین هزینه زندگی خانواده خود را دارند، به جامعه ای که در آن زندگی می کنند خود را متعهد احساس می کنند و مهمتر از همه برای مدت زیادی در بریتانیا زندگی کرده اند."

شهردار لندن افزود چنانچه این گونه افراد همچنان در بریتانیا باقی بمانند و ما نتوانیم آنان را اخراج کنیم، باید ترتیبی فراهم شود که آنان بتوانند با پرداخت مالیات در تامین هزینه جامعه خود شریک شوند.

مخالفت با بخشودگی مهاجران غیرقانونی

دولت بریتانیا اکنون کنترل های مرزی را شدیدتر کرده و سیستمی را پیاده کرده که خروج و ورود افراد به کشور را شمارش می کند.

ولی چنانچه اخراج مهاجران غیرقانونی در حد کنونی ادامه پیدا کند طبق محاسبه 34 سال طول خواهد کشید تا دولت بریتانیا بتواند 725 هزار مهاجر غیرقانونی را اخراج کند.

هزینه اجرای این برنامه نزدیک به 9 میلیارد پوند خواهد بود.

ولی ایده بخشودگی مهاجران غیرقانونی از حمایت حزب محافظه کار و نیز دولت بریتانیا برخودار نیست.

فیل وولاس، رئیس اداره مهاجرت بریتانیا گفت یک چنین برنامه ای سبب ترغیب مهاجران غیرقانونی بیشتری خواهد شد.

اداره امور مرزی بریتانیا می گوید سوء استفاده افراد از سیستم را تحمل نخواهد کرد و مصمم است کنترل شدید مرزی بریتانیا را همچنان ادامه دهد.

آندرو گرین، رئیس نهادی که بر مهاجرت نظارت می کند نیز که با ایده بخشودگی مهاجران غیرقانونی مخالف است می گوید: "در حال حاضر بریتانیا با یک رکود اقتصادی بی سابقه مواجه است، 2 میلیون نفر بیکار هستند و به زودی تعداد بیکاران به 3 میلیون نفر خواهد رسید. آیا منظور این است که کارها به کارگران غیرقانونی داده شود؟ به نظر من این تصمیم منطقی نیست."

مطالب مرتبط