'نارضایی آمریکا از عملکرد بریتانیا در افغانستان'

Image caption نیروهای آمریکایی در افغانستان

دیوید مک کرنن، فرمانده نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان از استراتژی فعلی نیروهای ائتلافی در جنوب افغانستان انتقاد کرده و گفته است که نیروهای غربی در این منطقه موفق نبوده اند.

در حالی که فرماندهان آمریکایی مراقب بوده اند علنا از عملکرد سربازان بریتانیایی در جنوب افغانستان انتقاد نکنند، بریتانیا، با چهار هزار نیرو، از جمله کشورهای ائتلافی است که در جنوب افغانستان حضور پررنگی دارد.

هیچکس، و به خصوص ژنرال مک کرنن، شجاعت یا حرفه ای بودن سربازان بریتانیایی در جنوب افغانستان را به چالش نگرفته است.

اما در ماههای اخیر انتقاد از عملکرد آنها رو به افزایش بوده است. چند هفته پیش و در آخرین روزهای کاری دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، من با یکی از مقامات نزدیک به کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه وقت این کشور، گفتگویی طولانی داشتم.

او گفت بسیاری از آمریکایی ها در محافل خصوصی گفته اند که عملکرد نیروهای بریتانیایی در افغانستان و همین طور عراق در حد انتظارات آمریکا نبوده است.

آمریکایی ها احساس می کنند که ارتش بریتانیا بیش از یک دهه بودجه نظامی کافی نداشته است و بریتانیایی ها جنگ هایی را که در آنها مشارکت داشته اند - به طور حتم جنگ در عراق و تا حدی نیز جنگ در افغانستان - درست درک نکرده اند.

کمبود تجهیزات - به ویژه هلیکوپتر، شمار ناکافی نیرو و عدم قاطعیت در استراتژی های نظامی، همه و همه باعث شده است که تاثیرگذاری ارتش بریتانیا در میدان جنگ ضعیف باشد.

البته دولت و ارتش بریتانیا چنین تصویری را نمی پذیرند.

در هر حال، مواردی که ذکر شد، دلیل اصلی اعزام هفده هزار نیروی جدید آمریکایی به جنوب افغانستان بوده است.

اما انتقاد آمریکایی ها از ارتش بریتانیا در خفا، در مقایسه با نارضایتی آنها از عملکرد نظامی بسیاری از کشورهای عضو ناتو، رنگ می بازد.

این موضوع محور گفتگوهایی خواهد بود که فردا (10 مارس)، در بروکسل برگزار خواهد شد. روز سه شنبه جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، با نمایندگان کشورهای عضو ناتو ملاقات می کند تا پیامی ساده به متحدان آمریکا بدهد.

پیام ساده دولت جدید آمریکا به ریاست باراک اوباما این خواهد بود که آمریکا خواهان شنیدن نظرات متحدانش در مورد افغانستان است اما در ضمن انتظار دارد که آنها سهم بیشتری در عملیات نظامی داشته باشند.

مطالب مرتبط