بشار اسد به عربستان می رود

Image caption سعود الفیصل هفته پیش بشار اسد را به دمشق دعوت کرد

عربستان اعلام کرد ملک عبدالله، پادشاه این کشور فردا چهارشنبه، یازده فوریه در ریاض با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار می کند.

خبرگزاری رسمی سعودی گفته است قرار است ملک عبدالله و بشار اسد در این دیدار راه های تقویت روابط دو جانبه را بررسی کنند.

به گفته این خبرگزاری آقای اسد همچنین با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر نیز دیدار می کند. این خبرگزاری توضیح بیشتری در این باره نداده است.

روابط سوریه و عربستان سعودی طی سال های اخیر به سردی گرویده که عمده اختلافات میان دو کشور به روابط سوریه و ایران، مسایل داخلی لبنان و بحران اسرائیل و فلسطینیان بر می گردد.

تهاجم 22 روزه اسرائیل به غزه که 18 ژانویه به پایان رسید و بیش از 1300 کشته فلسطینی بر جای گذاشت به تیره شدن بیشتر روابط منجر شد.

سوریه و قطر از جنبش اسلامی حماس حمایت کردند و عربستان به همراه مصر از تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس پشتیبانی کردند. فتح رقیب حماس در مناطق فلسطینی، این گروه را به تحریک اسرائیل برای بمباران غزه متهم می کرد.

نشانه های بهبود روابط میان سوریه و عربستان هفته پیش برای اولین بار نمایان شد. سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان به دمشق سفر کرد و با مقام های سوری دیدار و بشار اسد را برای سفر به عربستان دعوت کرد.

پیش از آن نیز وزیران امور خارجه دو کشور در قاهره دیدار کرده بودند.

تحلیلگران می گویند عربستان سعودی در حال بهبود روابط خود با سوریه است تا پیش از شروع نشست سران کشورهای عربی در دوحه قطر، این کشورها موضع یکسانی در قبال مسایل مهم داشته باشند.

سوریه از انزوای پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان خارج شده است. سوریه به دخالت در این ترور متهم شده اما دخالت خود را شدیدا رد می کند.

اتحادیه اروپا تماس با این کشور را آغاز کرده و آمریکا نیز پس از مدت ها، سیاست جورج بوش برای منزوی کردن سوریه را رها کرده و نمایندگان بلندپایه وزارت خارجه را به این کشور اعزام کرد.

سوریه همچنین روابط با لبنان را بهبود بخشیده است.

برخی تحلیلگران می گویند عربستان با نزدیک شدن به سوریه می خواهد موضع ایران غیر عرب را در میان کشورهای منطقه تضعیف کند.

یک مقام سعودی در این باره به خبرگزاری رویتر گفته که این کشور می داند جدا کردن ایران و سوریه کار بسیار دشواری خواهد بود اما عربستان امیدوار است که اتحاد میان ایران و سوریه را ضعیف کند.

مطالب مرتبط