سازمان ملل 'همکاری' بریتانیا را در انتقال مظنونان محکوم کرد

Image caption باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دستور به تعطیل بازداشتگاه گوانتانامو داده است

در گزارشی که از سوی سازمان ملل متحد منتشر شده، دولت بریتانیا به مشارکت در برنامه آمریکا در خصوص "انتقال" مظنونان به تروریسم، متهم شده است.

مارتین شاینين، گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت که در خصوص سیستم انتقال، بازداشت مخفیانه و شکنجه مظنونان از سوی دولت آمریکا "عمیقا نگران" است.

اما وی افزود که اجرای این اقدامها فقط زمانی ممکن است که متحدان آمريکا از جمله بریتانیا در اين زمینه با اين کشور همکاری کنند.

در اين گزارش به جز بریتانیا دولتهای کنیا، پاکستان، اندونزی، بوسنی و هرزگووین، کانادا، گرجستان و مقدونیه نیز متهم به همکاری با آمریکا در انتقال مظنونان شده اند.

حزب لیبرال دمکرات بریتانیا انتشار اين گزارش را "روز تیره ای" برای اعتبار سرویس های اطلاعاتی توصیف کرده است.

در این گزارش آمده است که سیستم انتقال مظنونان آمریکا - که در آن مظنونان پس از بازداشت به مراکز پنهانی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سی آی ای)، مشهور به "مقرهای سیاه" در کشورهایی چون مغرب و افغانستان منتقل می شوند - نیاز به يک شبکه بین المللی تبادل اطلاعات دارد.

آقای شاینین در این گزارش نوشته است که "مجموعه اطلاعاتی منحرف کننده وجود داشته که در بین کشورهایی که در جنگ علیه تروریسم همکاری دارند به اشتراک گذاشته شده بود."

Image caption بینیام محمد ادعا می کند که ماموران اطلاعاتی بریتانیا در شکنجه کردن او دست داشته اند

وی گفته که دولتهایی که آگاهانه به کشورهای ناقض حقوق بشر کمک می کنند، "مسئول" خواهند بود و باید همکاری شان را با این کشورها محدود کنند.

چندی پیش دولت بریتانیا برای اولین بار به تحویل دو مظنون به ارتباط با حملات تروریستی که پنج سال پیش در عراق بازداشت شده بودند، اقرار کرد.

پیش از آن مقامهای بریتانیایی همواره انتقال بازداشت شدگان را از یک کشور به کشور دیگر که در تعدادی از آنها شکنجه غیرقانونی نیست، انکار می کردند.

بنیام محمد، شهروند اتیوپیایی که مقیم بریتانیاست، نخستین زندانی گوانتانامو بود که پس از به روی کار آمدن باراک اوباما آزاد شد و به بریتانیا بازگشت. او ادعا می کند که ماموران اطلاعاتی بریتانیا در شکنجه کردن او دست داشته اند.

گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا خواستار انجام یک تحقیق و تفحص قضایی در خصوص اتهام مشارکت سازمان اطلاعات و امنیت خارجی این کشور در شکنجه شده اند.

وزارت خارجه بریتانیا گفته که استفاده از شکنجه را به عنوان یک ابزار کسب اطلاعات نفی می کند و دولت در حال بررسی اظهارات آقای محمد است.

مطالب مرتبط