اوباما محدودیت تحقیقات سلول های پایه را لغو کرد

اوباما
Image caption بخشنامه باراک اوباما محدودیت اعمال شده به وسیله جورج بوش بر تحقیقات سلول های پایه را لغو کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، محدودیت های وضع شده بر به کارگیری بودجه دولت فدرال برای تحقیقات سلول های پایه را لغو کرده است.

آقای اوباما با صدور یک بخشنامه اجرایی در روز دوشنبه، ضمن لغو محدودیت های دولتی هشت ساله اعمال شده بر تحقیقات سلول های پایه، از عزم خود برای حمایت همه جانبه از تحقیقات جدید خبر داد.

جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا در دوره نخست ریاست جمهوری خود با صدور بخشنامه استفاده از بودجه دولت فدرال را برای تامین هزینه های تحقیقات سلول های پایه محدود کرده بود.

محققان و سیاستمداران لیبرال در آمریکا جورج بوش را به اعمال دیدگاه های سیاسی و دینی در امور علمی مانند تحقیقات سلول های پایه، گرمایش زمین و تنظیم خانواده متهم کرده بودند.

محققان می گویند تحقیقات بر روی سلول های پایه می تواند به پیدا کردن درمان بعضی از بیماری ها و آسیب دیدگی های جسمی مانند آلزایمر، پارکینسون و حتی قطع نخاع کمک کند.

اما بعضی از گروه های مذهبی با اشاره به استفاده به از بین رفتن تخمک های بارور شده در روند استحصال سلول های پایه، این کار را معادل قتل نفس می دانند و با آن مخالف هستند.

نظرسنجی ها بیانگر حمایت بیشتر مردم آمریکا از تحقیقات سلول های پایه هستند ولی گروه های مخالف این تحقیقات به آقای اوباما هشدار داده اند که وارد مسیر لغزنده ای شده است. واتیکان نیز با این تحقیقات مخالف است.

آقای اوباما در مراسم امضای بخشنامه لغو محدودیت های دولتی تحقیقات سلول های پایه درباره خوشبینی بیش از اندازه به نتایج این تحقیقات هشدار داد: "در این لحظه نتیجه کامل تحقیقات بر روی سلول های پایه هنوز مشخص نیست و نباید درباره آن اغراق کرد."

او ادامه داد: "اما دانشمندان بر این باورند این سلول های کوچک می توانند به طور بالقوه به ما برای پیدا کردن درمان خطرناک ترین بیماری ها و ضایعات کمک کنند."

تحلیلگران می گویند تصمیم آقای اوباما می تواند کنگره آمریکا را به لغو قانون مربوط به منع هزینه کردن مالیات های دریافت شده برای تحقیقات سلول های پایه تشویق کند.

این قانون در سال 1996 تصویب شده است و هر سال تمدید می شود.

سلول های پایه یا بنیادی سلول های اولیه‌ای هستند که توانائی تمایز به انواع مختلف سلول‌ را دارند و از آنها می‌توان در تولید بافت‌های مختلف در بدن استفاده کرد.

محققان امیدوارند با تحقیق بر روی این سلول ها راه های درمان بیماری های مختلف را پیدا کنند.

به عنوان مثال آنها در پی تولید سلول هایی هستند که با تولید انسولین به بیماران مبتلا به دیابت کمک کنند.

ترمیم سلول های عصبی آسیب دیده در حوادث به وسیله سلول های پایه یکی دیگر از امیدهای محققان برای کمک به افراد فلج است.

در این حال، استحصال سلول های پایه از جنین های چند روزه که به مرگ آنها می انجامد مخالفت های را با این تحقیقات به همراه داشته است.

موافقان این روش تحقیقاتی می گویند جنین های به کار گرفته شده در حقیقت تخمک های بارور شده مازاد درمانگاه های نازایی هستند ولی مخالفان خواستار به کارگیری از روش های دیگر برای به دست آوردن سلول های پایه مانند استحصال این یاخته ها از بند ناف یا بافت های بزرگسالان مانند مغز استخوان هستند.

مطالب مرتبط