آمریکا محدودیت روابط با کوبا را کاهش داد

Image caption اوباما به تغییر سیاست آمریکا در قبال کوبا اشاره کرده است

کنگره آمریکا به کاهش محدودیت روابط این کشور با کوبا رای مثبت داده است. این محدودیت ها که توسط دولت بوش اعمال می شد شامل ممنوعیت سفر به کوبا بود.

اما حال با کاهش محدودیت ها، آمریکایی های کوبایی تبار می توانند در سال یک بار به کوبا سفر کنند و برای اقوام خود پول بفرستند. محدودیت فرستادن مواد غذایی و دارو نیز کاهش یافته است.

این تدابیر بخشی از لایحه بودجه دولت فدرال است که تا ماه سپتامبر به 410 میلیارد دلار بالغ می شود.

این لایحه ماه پیش مورد تایید مجلس نمایندگان قرار گرفت و اکنون توسط مجلس سنا نیز تایید شده است. این لایحه همچنین مورد تایید و حمایت دو سناتور آمریکایی-کوبایی قرار گرفت که پیشتر با آن مخالفت کرده بودند.

آنها زمانی رای خود را تغییر دادند که از سوی دولت اوباما اطمینان حاصل کردند که روند تحریم اقتصادی 47 ساله کوبا معکوس نخواهد شد.

پیش از این کوبایی ها تنها هر سه سال یک بار و فقط برای دیدن اقوام درجه یک خود اجازه داشتند به مدت دو هفته به کوبا سفر کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا که باید لایحه را امضا کند گفته است که با آن موافق است اما اضافه کرده است که او مانند روسای جمهور پیشین، تنها زمانی با لغو کامل تحریم ها موافقت خواهد کرد که دولت کمونیست کوبا تغییرات اساسی در سیاست های خود دهد و به عنوان مثال انتخابات عمومی برگزار کند.

رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا گفته است در صورتی که پیش شرطی از سوی دولت اوباما وضع نشود، حاضر است با آمریکا مذاکره کند.

خبرنگار بی بی سی در هاوانا می گوید پولی که آمریکایی های کوبایی تبار به کوبا می فرستند برای امرار معاش اقوام آنها، که حقوقشان حدودا 20 دلار در ماه است، بسیار ضروری است.