عراق طرح استخراج نفت با کمک چین را به اجرا درآورد

Image caption میدان نفتی در عراق -عکش آرشیوس

عراق قرارداد سه میلیارد دلاری خود با شرکت ملی پتروشیمی چین را به اجرا درآورده است.

پس از سقوط رژیم صدام حسین، رهبر سابق عراق، این اولین طرح بزرگ نفتی است که عراق با یک شرکت خارجی منعقد کرده و اکنون آن را مشترکا به اجرا درآورده است.

قرار است میدان نفتی "الاحداب"، در استان جنوب شرقی واسط، در شش سال آینده، تا یک صد و سی هزار بشکه نفت در روز تولید کند.

گزارشگران می گویند در حالی که خشونت در بیشتر مناطق عراق کاهش یافته است، دولت این کشور امیدوار است که سرمایه گذاران خارجی نگرانی های امنیتی خود را کنار بگذارند و مبالغ زیادی در عراق سرمایه گذاری کنند.

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، گزارش کرده که شمار زیادی کامیون حامل کارگر و تجهیزات استخراج نفت روز چهارشنبه (11 مارس)، در حال تکمیل آخرین مراحل آماده سازی های این طرح بوده اند.

در مراسم افتتاح شماری شخصیت بلند مرتبه چینی و عراقی، از جمله "چنگ یی"، سفیر چین در عراق، و حسین شهرستانی، وزیر نفت عراق، شرکت داشتند.

سفیر چین در جریان این مراسم گفت که طرح الاحداب الگویی خواهد بود برای همکاری های آتی میان عراق و چین.

او افزود این طرح به مردم محلی و توسعه منطقه کمک خواهد کرد.

خبرگزاری شینهوا به نقل از حسین شهرستانی گزارش کرده است که طرح الاحداب مانند لوکومتیوی است که اقتصاد محلی را به حرکت در خواهد آورد و "در کنار تقویت درآمد ملی عراق به بهزیستی مردم محلی نیز کمک خواهد کرد."

فرماندار واسط نیز گفته که مطمئن است این گونه طرح ها باعث می شود که این استان "از منطقه ای کشاورزی به منطقه ای تجاری تبدیل شود."

شرکت ملی پتروشیمی چین، "سی ان پی سی"، در سال 1996 و دوره رهبری صدام حسین، با عراق قرارداد نفتی منعقد کرده بود که به دلیل تحریم های سازمان ملل متحد و بعد از آن حمله نظامی آمریکا به عراق در سال 2003 به تاخیر افتاد.

شینهوا می گوید که پس از گفتگوهای فشرده میان مقامات چینی و عراقی در این باره، سرانجام در نوامبر سال گذشته چین و عراق قراردادی جدید امضا کردند که به سی ان پی سی اجازه می دهد برای 23 سال آینده میدان نفتی الاحداب را توسعه و کاوش کند.

اما عراق طرح مشترک نفتی جدید را به قرارداد خدماتی تغییر داد و دو طرف موافقت کردند که چین در این طرح نقش خدماتی داشته باشد و نفت این میدان فقط در اختیار شرکت های دولتی عراق قرار بگیرد.

بنا به گزارش شینهوا چین در ازای خدماتی که در میدان نفتی الاحداب ارائه می کند، برای هر بشکه نفت استخراج شده، شش دلار دریافت خواهد کرد که این رقم به تدریج به سه دلار کاهش خواهد یافت.

عراق به لحاظ ذخائر کشف شده نفتی، در مرتبه سوم در جهان قرار دارد.

مطالب مرتبط