'ایران؛ گزینه انتقال تدارکات ناتو به افغانستان'

Image caption نیروهای ناتو برای تدارکات نیروهای خود در افغانستان با مشکل مواجهند

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از بررسی امکان انتقال تدارکات نیروهای ناتو در افغانستان از طریق ایران خبر داده و نوشته آمریکا در تلاش است راهی بیابد تا محموله های تدارکاتی از طریق روسیه ارسال نشود.

این خبر در شرایطی منتشر شده که ناتو با نا امن شدن گذرگاه خیبر در پاکستان و حملات پیکارجویان مسلمان به محموله های در حال انتقال از این گذرگاه و از دست دادن پایگاه هوایی آمریکا در مناس در قرقیزستان، ناچار به یافتن راهی جدید برای ارسال محموله های خود شده و به نوشته نیویورک تایمز آمریکا نگران است که روسیه از نفوذ خود در منطقه قفقاز برای ایجاد مانع در راه ارسال تدارکات به افغانستان استفاده کند.

جزئیات گزینه ارسال تدارکات از طریق روسیه در هفته جاری و در جریان کنفرانسی به میزبانی ارتش آمریکا در باکو، پایتخت آذربایجان مطرح شد که در آن مسئولان امور حمل و نقل و پیمانکاران خصوصی کشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه حضور داشتند.

نیویورک تایمز به نقل از منابع خود در پنتاگون و ارتش آمریکا تاکید کرده که انتقال تدارکات از طریق جاده های زمینی ایران به هیچ وجه مورد بررسی مسئولان نظامی این کشور قرار ندارد و حتی چنین مسئله ای به عنوان موضوع حاشیه ای هم در علائمی که در هفته های اخیر از سوی دولت آمریکا به ایران ارسال شده، مورد اشاره قرار نگرفته است.

با این حال به نوشته این روزنامه آمریکایی برنامه ریزان ناتو و پنتاگون در بررسی کلیه گزینه های موجود، امکان ارسال تدارکات از طریق بندر چابهار به افغانستان و سپس انتقال محموله ها از جاده هایی را که اخیرا هند در غرب افغانستان ساخته، نیز بررسی کرده اند که "مسیری کوتاه تر و امن تر از مسیر پاکستان محسوب می شود."

اما نیویورک تایمز به نقل از جف مورل، مسئول روابط عمومی پنتاگون صرفا بر جنبه فنی بررسی انجام شده تاکید می کند و می نویسد: "در این بررسی بیشتر مسئله قابلیت اجرا مد نظر قرار گرفته تا حقایق سیاسی."

این روزنامه آمریکایی با تاکید بر روابط بد دولت شیعه ایران با گروه سنی طالبان، احتمال مطرح شدن پیشنهاد همکاری از سوی ایران و فراهم کردن مسیری برای انتقال تدارکات را کم نمی داند.

نیویورک تایمز معتقد است "احتمالا انتقال تدارکات از جاده های ایران از سوی آن دسته از اعضای ناتو که با ایران رابطه دارند مطرح شده" و همچنین اظهارات ژنرال کراداک، فرمانده ارشد نیروهای ائتلاف ناتو را به عنوان مستندی بر این عقیده مطرح می کند.

آقای کراداک که یک نظامی آمریکایی است اخیرا در گفتگویی با اسوشیتدپرس گفته بود: "تصمیم [درباره انتقال تدارکات از مسیر ایران] یک تصمیم ملی است."

او گفت ناتو با مراوده اعضای خود با ایران در این زمینه مخالفت نمی کند و افزود: "ناتو باید به گونه ای رفتار کند که با منافع ملی اعضای آن و توانایی آنها در رساندن مایحتاج به نیروهای خود هماهنگ باشد."

مطالب مرتبط