راهپیمایی ضد دولتی در پاکستان آغاز شد

مخالفان در کراچی
Image caption مخالفان دولت دستور منع اجتماعات سیاسی را نادیده گرفته اند

تظاهرات مخالفان دولت پاکستان با وجود منع برگزاری اجتماعات سیاسی در نقاطی از این کشور آغاز شده است.

بامداد روز پنجشنبه، 12 مارس (22 اسفند)، گروهی از حقوقدانان پاکستانی با همراهی فعالان سیاسی مخالف دولت دستور منع اجتماعات سیاسی را نادیده گرفتند و راهپیمایی چهار روزه خود به سوی اسلام آباد، پایتخت، را از چند نقطه در این کشور آغاز کردند.

خواست اصلی راهپیمایان این است که آصف علی زرداری، رئیس جمهوری از حزب مردم پاکستان، به وعده های قبلی خود در بازگرداندن بیش از شصت تن از قضات برکنار شده از جمله رئیس سابق و شماری از قضات دیوان عالی پاکستان عمل کند.

این قضات در سال 2007 و دوره ریاست جمهوری پرویز مشرف به دلیل مخالفت با وی از کار برکنار شدند و به گفته مخالفان دولت کنونی، حزب مردم متعهد شده بود در صورت به دست گرفتن قدرت، آنان را به کار بازگرداند.

راهپیمایی روز پنجشنبه در حالی آغاز می شود که روز گذشته دولت پاکستان دستور منع برگزاری اجتماعات سیاسی در دو استان پنجاب و سند، بزرگترین ایالت های پاکستان را صادر کرد.

وزارت کشور پاکستان در توجیه این دستور گفت که راهپیمایی مورد نظر مخالفان به سوی اسلام آباد و اجتماع در این شهر نظم و آرامش را مختل می کند و اعلام داشت که مسیر حرکت مخالفان به سوی پایتخت را مسدود خواهد ساخت.

Image caption گفته می شود زرداری نگران لغو حکم عفو خود است

در حالیکه ماموران پلیس دز نقاط مختلف شهرهای اصلی استان های سند و پنجاب مستقر شده اند، مخالفان دولت گفته اند که در خلال دو روز گذشته، بیش از سیصد تن از فعالان سیاسی و اعضای احزاب مخالف بازداشت شده اند.

روز پنجشنبه نیز، با ورود تظاهرکنندگان به نقطه شروع راهپیمایی در شهر کراچی، در جنوب پاکستان، ماموران به بازداشت گسترده آنان مبادرت کردند.

گزارش شده است که حقوقدانان و گروه های مخالف همچنین در شهر کویته، مرکز استان بلوچستان پاکستان، اجتماع کرده و در نظر دارند حرکت به سوی پایتخت را آغاز کنند.

درخواست بازگشت به کار قضات

حزب مسلم لیگ - شاخه نواز، به رهبری نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان، از جمله گروه هایی است که شرکت خود در راهپیمایی و تظاهرات اعتراضی را اعلام داشته است.

Image caption لغو دستور برکناری چودری (راست) مشرف خواست اصلی مخالفان است

آقای شریف، که در کودتای ژنرال پرویز مشرف در سال 1999 از کار برکنار و بعدا به خارج تبعید شد، در جریان مبارزات انتخابات پارلمانی سال 2008 از حزب مردم حمایت کرد و همراه با این حزب توانست بر حزب مسلم لیگ - شاخه قائد اعظم - متشکل از طرفداران پرویز مشرف، پیروز شود.

پس از تشکیل پارلمان جدید، نواز شریف به دولت ائتلافی به رهبری حزب مردم پیوست اما در ماه اوت سال گذشته به دلیل تعلل دولت در بازگرداندن افتخار محمد چودری، رئیس سابق دیوان عالی، و قضات دیگر به مشاغل آنان، از دولت ائتلافی خارج شد و ماه گذشته، دادگاهی در پاکستان او و برادرش را به دلیل محکومیت قضایی قبلی، از فعالیت های سیاسی محروم کرد.

مخالفان دولت گفته اند که هبران حزب مردم نگران آن هستند که در صورت بازگرداندن آقای چودری و سایر قضات دیوان عالی به سمت های قبلی، آنان حکم پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق، برای عفو آقای زرداری و اجازه فعالیت سیاسی به وی را غیرقانونی اعلام دارند و آن را لغو کنند.

مخالفان دولت در نظر دارند روز دوشنبه به پایتخت وارد شوند و در برابر ساختمان دیوان عالی و پارلمان این کشور دست به تظاهرات بزنند اما دولت گفته است اجازه برگزاری تظاهرات در نقاط مرکزی شهر را نخواهد داد.

Image caption ماموران امنیتی به بازداشت گسترده مخالفان مبادرت کرده اند

به گفته ناظران، درگیری و تنش سیاسی در پاکستان در زمانی شدت می گیرد که این کشور با مشکلات عمده ای در زمینه های اقتصادی و سیاست داخلی و خارجی مواجه است.

اقتصاد پاکستان تحت تاثیر رکود جهانی با کاهش رشد و دشواری های عمده ای مواجه شده و اقدامات دولت برای مقابله با فعالیت گروه های تندرو اسلامگرا به خصوص در مناطق مرز این کشور با افغانستان نتیجه چندانی نداشته و این نگرانی پدید آمده که ممکن است ارتش، که در تاریخ شصت ساله پاکستان بارها دست به کودتا زده و برای حدود سی سال زمام امور را مستقیما در دست داشته، بار دیگر وارد عمل شود.

مقامات آمریکایی و بریتانیایی، که ثبات و آرامش در پاکستان را برای امنیت منطقه و به خصوص مقابله با شورشیان در کشور همسایه، افغانستان، ضروری می دانند، از گروه های رقیب سیاسی در پاکستان خواسته اند از تشدید تنش خودداری ورزند و اختلاف خود را از راه مذاکره و مصالحه حل و فصل کنند.

مطالب مرتبط