سه سال حبس برای پرتاب کننده لنگه کفش به جورج بوش

Image caption منتظر الزیدی روز 15 دسامبر 2008 هر دو لنگه کفش خود را به سوی جورج بوش پرتاب کرد

خبرنگار عراقی که در جریان مصاحبه مطبوعاتی جورج بوش در بغداد لنگه کفش خود را به سوی وی پرتاب کرد به زندان محکوم شده است.

روز پنجشنبه، 12 مارس (22 اسفند)، قضات دادگاهی در بغداد پس از رسیدگی به پرونده منتظر الزیدی، خبرنگار عراقی، او را در ارتباط با اتهام تلاش برای ضرب و شتم رهبر یک کشور خارجی مجرم شناخت و به سه سال حبس محکوم کرد.

آقای الزیدی در جریان محاکمه اتهام وارده شده را نپذیرفته و خود را بی گناه دانسته بود.

طبق گزارش خبرنگار بی بی سی سه قاضی دادگاه در بغداد، پایتخت عراق، پس از پانزده دقیقه مشورت، متهم را مجرم شناختند و به حبس محکوم کردند.

صدور حکم با فریادهای خشم آلود هواداران و اقوام خبرنگار متهم را به همراه آورد که در بیرون از جلسه دادگاه در انتظار صدور حکم بودند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، آنها آقای الزیدی را تمجید و جورج بوش را لعنت می کردند.

Image caption بازداشت آقای الزیدی تظاهرات گسترده ای را در عراق به همراه داشت

منتظر الزیدی روز ۱۵ دسامبر ۲۰۰۸ در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در بغداد هر دو لنگه کفش خود را به سمت جرج بوش، م رئیس جمهوری وقت آمریکا، پرتاب کرد.

او آقای بوش را "سگ" خطاب کرد و گفت کفش هایش "بوسه خداحافظی" از طرف کسانی است که در عراق کشته، یتیم یا بیوه شده اند.

جرج بوش خود را از مسیر کفش ها کنار کشید و خونسردی خود را حفظ کرد و لحظاتی بعد به شوخی گفت که کفش ها سایز ۱۰ بوده اند.

آقای زیدی بلافاصله دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت بوده است.

دولت عراق عمل آقای زیدی را "شرم آور" خواند و آن را محکوم کرد، اما هزاران تن در سراسر جهان عرب و کشورهای اسلامی اقدام او را جشن گرفتند و خواستار آزادی او شدند.

از جمله در ایران، حدود یک هفته پس از حادثه کنفرانس مطبوعاتی در عراق، تجمعی با عنوان " همایش پرتاب کفش در مقابل لانه جاسوسی" در حمایت از اقدام خبرنگار عراقی در برابر ساختمان سفارت سابق آمریکا در تهران، برگزار شد.

Image caption آقای الزیدی بلافاصله بعد از پرتاب کفش بازداشت شد

در این تجمع آدمک جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا در مقابل در سفارت سابق آمریکا قرار گرفت و شرکت کنندگان در تجمع به سوی آن لنگه کفش پرتاب کردند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - این تجمع را "انتفاضه لنگه کفش" معرفی کرد که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران برگزار شده است.

همینطور مسابقه ای برای پرتاب لنگه کفش به تصاویر جرج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۲۶ دسامبر (۶ دی) در حاشیه نماز جمعه تهران برگزار شد.

شرکت کنندگان در مسابقه، کفش هایی را به نشانه اعتراض به سیاست های ایالات متحده و در حمایت از اقدام خبرنگار عراقی به سوی تصاویر رئیس جمهوری آمریکا پرتاب کرد.

مطالب مرتبط