حماس: راکت پرانی کنونی کار ما نیست

Image caption انتقاد حماس از پیکارجویان غزه در حالی مطرح شده که این گروه تلاش دارد با اسرائیل آتش بس درازمدت برقرار کند

گروه فلسطینی حماس، که کنترل نوار غزه را در دست دارد، روز پنجشنبه (12 مارس)، در حرکتی کم نظیر از راکت پرانی پیکارجویان این منطقه به سمت اسرائیل انتقاد کرده است.

این گروه گفت ادامه این گونه حملات در زمان بدی رخ داده است.

انتقاد حماس از پیکارجویان غزه در حالی مطرح شده است که این گروه تلاش دارد با اسرائیل آتش بس درازمدت برقرار کند و همچنین با جنبش فتح، گروه فلسطینی رقیب خود که در کرانه باختری متمرکز است، آشتی کند. ظاهرا حماس از اخلال در این تلاش ها اجتناب می کند.

در حالی که چند سال است که گروه حماس به سمت اسرائیل راکت پرتاب می کرده است، امروز گفت که در حملاتی که در حال حاضر در جریان است، دست نداشته است.

حماس با انتشار بیانیه ای در غزه گفت با حملات جاری ارتباطی ندارد و علیه کسانی که مسئول این راکت پرانی ها هستند، اقدام خواهد کرد.

وزارت کشور فلسطینیان که در دست گروه حماس است، در این بیانیه گفت: "در ارتباط با گزارش ها مبنی بر آتش راکت از غز، ما تاکید داریم که این راکت ها توسط هیچ یک از گروه های مقاومت فلسطینی پرتاب نشده اند و این حملات در زمان بدی رخ داده است. ما تاکید می کنیم که سازمان های امنیتی کسانی را که مسبب این حملات بوده اند را تحت تعقیب قرار خواهند داد."

این بیانیه همزمان با تلاش های مصر برای دستیابی به آتش بس پایدار میان حماس و اسرائیل منتشر شده است.

یکی از شرایط اصلی اسرائیل برای برقراری آتش بس پایدار توقف کامل راکت پرانی ها از غزه به سمت جنوب اسرائیل بوده است.

پس از حملات سه هفته ای اسرائیل به نوار غزه، حماس و اسرائیل به طور موقت آتش برقرار کرده اند.

قرارداد آتش بسی که طرفین در باره آن در حال مذاکره اند، احتمالا شامل لغو محاصره اقتصادی غزه توسط اسرائیل و همچنین تعویض زندانیان میان دو طرف خواهد بود.

در حال حاضر دو جناح رقیب حماس و فتح در قاهره مصر سرگرم گفتگوهای آشتی جویانه هستند.

مطالب مرتبط