عذرخواهی بی سابقه پاپ از اسقفهای جهان

Image caption پاپ گفته فکر نمی کرده که "بخشش" طرد شدگان نتیجه منفی به بار آورد

پاپ بندیکت شانزدهم در حرکتی بی سابقه از تمام اسقف های کاتولیک جهان عذرخواهی کرده است.

رهبر کاتولیک های جهان در نامه ای که به همین منظور تهیه شده است، اذعان کرده که واتیکان درست با موضوع جنجال برانگیز "طرد شدگان" برخورد نکرده است.

پاپ بندیکت اواخر ماه ژانویه چهار اسقف طرد شده از کلیسای کاتولیک را پس از سال ها مجددا در این کلیسا پذیرفت. پاپ ژان پل دوم، رهبر پیشین کاتولیک های جهان این اسقف ها را از کلیسا طرد کرد چون بدون تائید واتیکان به این مقام رسیده بودند.

این چهار اسقف حدود بیست سال پیش توسط یک روحانی ارشد کلیسای کاتولیک که علیه سیاست های واتیکان شورش کرده بود، منصوب شده بودند. اسقف اعظم مارسل له فبره که در سال 1991 درگذشت مخالف اصلاحات در کلیسای کاتولیک بود.

اسقف ریچارد ویلیامسون، یکی از اسقف های طرد شده، منکر کشتار یهودیان در اتاق های گاز آلمان نازی (هولوکاست)، شده و گفته است که تعداد یهودیان کشته شده توسط نازی ها بیشتر از 300 هزار نفر نبوده است.

اظهارات او، که در اینترنت بازتاب داده شده، خشم بین المللی، به ویژه یهودیان جهان را برانگیخته است.

ظاهرا پاپ هنگام حذف نام اسقف ویلیامسون از فهرست طرد شدگان از نقطه نظرات او بی خبر بوده است. واتیکان انکار هولوکاست را جنایت می داند.

پاپ در نامه عذرخواهی خود گفته است مقامات واتیکان باید بیش از گذشته از منابع خبری قابل دسترس در شبکه جهانی اینترنت استفاده کنند تا در آینده اشتباهات مشابه رخ ندهد.

دیوید ویلی، گزارشگر بی بی سی در رم، می گوید سخنگوی رسمی واتیکان روز پنجشنبه (12 مارس)، تلاش زیادی کرد که وجهه مثبتی از عملکرد پاپ ترسیم کند اما وجهه پاپ، فردی که ادا می کند از خطا مصون است، همچنان خدشه دار باقی مانده است.

پاپ در نامه بلند بالای خود به اسقف های کلیسای کاتولیک، اذعان کرده که تلاش او برای بازگرداندن گروهی از مخالفان اصلاحات در کلیسای کاتولیک،که 491 کشیش هدایت آن را بر عهده دارند، نتیجه منفی داشته است.

او افزوده که هنگام اتخاذ این تصمیم پیش بینی نمی کرده است که بسیاری "بخشش محتاطانه" این چهار اسقف از سوی واتیکان را به معنی باطل شدن سیاست آشتی میان مسیحیان و یهودیان تعبیر کنند.

بندیکت شانزدهم می گوید: "به من گفته شده است که اگر به اطلاعات در اینترنت مراجعه کرده بودم، زودتر متوجه جنبه های منفی چنین تصمیمی می شدم. اما من درسم را گرفته ام و آن این که روحانیون کلیسای کاتولیک باید به منابع خبری بیشتر توجه کنند."

واتیکان متن پنج صفحه ای این نامه را منتشر کرده است.

مطالب مرتبط