آمریکا عنوان 'جنگجوی دشمن' را کنار می گذارد

زندانی گوانتانامو
Image caption دولت اوباما درحال مرور پرونده زندانیان گوانتانامو است تا تصمیم بگیرد کدام یک باید محاکمه شوند

وزارت دادگستری آمریکا با پایان دادن به یک سیاست کلیدی دوره بوش می گوید از این پس مظنونان تروریستی را با عنوان "جنگجوی دشمن" تحت بازداشت نگاه نخواهد داشت.

بازداشت شدگان در عوض براساس موازین حقوقی تعیین شده در قوانین بین المللی حاکم بر جنگ نگاهداری خواهند شد.

مقام ها گفتند که براساس تعریف تازه، تنها کسانی قابل بازداشت خواهند بود که کمکی "ملموس" به القاعده یا طالبان کرده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، قبلا دستور بستن بازداشتگاه خلیج گوانتانامو ظرف یک سال را داده است. از زمان حمله آمریکا به افغانستان مظنونان تروریستی در آنجا نگاهداری می شوند.

'ارزش ها'

جاناتان بیل خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که تصمیم برای کنار گذاشتن اصطلاح "جنگجوی دشمن" به شدت نمادین است.

جورج بوش رئیس جمهور قبلی آمریکا استدلال می کرد که موقعیت او به عنوان فرمانده قوا به او اجازه می دهد "جنگجویان دشمن" را برای مدتی نامحدود و بدون محاکمه نگاه دارد.

به گفته خبرنگار ما دولت بوش با به کار گیری این اصطلاح استدلال می کرد که این افراد اسرای جنگی نیستند و در نتیجه قوانین بین المللی - مانند کنوانسیون های ژنو - خود به خود در مورد آنها صدق نمی کند.

دولت اوباما، برخلاف دولت بوش، زندانیان را براساس مجوزی که کنگره اعطا می کند نگاه می دارد.

این مجوز به یک مصوبه کنگره به تاریخ سپتامبر 2001 بازمی گردد که می گوید دولت اجازه استفاده از نیروی نظامی "علیه کشورها، سازمان ها، یا اشخاصی که رئیس جمهوری تشخیص می دهد حملات 11 سپتامبر را برنامه ریزی کردند، دستور آن را دادند، مرتکب آن شدند یا به آن کمک کردند یا چنین سازمان ها یا اشخاصی را پناه دادند" را دارد.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا "موازین تازه دولت بر قوانین بین المللی جنگی برای اطلاع رسانی در مورد ابعاد اختیارات رئیس جمهوری براساس این قانون استوار است."

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا در بیانیه ای نوشت: "همانطور که در جهت توسعه یک سیاست تازه در مورد بازداشتی ها کار می کنیم، ضروری است که به شکلی عمل کنیم که امنیت ملی ما را تقویت کند، با ارزش های ما همخوان باشد، و تحت نظارت قانون باشد."

هم اکنون حدود 250 زندانی در گوانتانامو نگاهداری می شوند.

دولت اوباما هم اکنون درحال مرور پرونده این افراد است تا تصمیم بگیرد کدام یک از آنها باید تحت محاکمه قرار گیرند.