هشدار در مورد سیستم ایمنی مواد غذایی در آمریکا

ساندویچ کره بادام زمینی و موز در ممفیس، تنسی
Image caption اخیرا مرگ نه نفر به محصولات حاوی بادام زمینی نسبت داده شد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که سیستم ایمنی مواد غذایی آمریکا خطری برای بهداشت عمومی به حساب می آید و نیازمند اصلاح بنیادین است.

وی این هشداریه را در سخنرانی هفتگی خود که از رادیو و اینترنت پخش می شود، همزمان با انتصاب رئیس تازه اداره مواد غذایی و دارویی، اف دی اِی، صادر کرد.

مارگارت همبرگ کمیسر بهداشتی ایالت نیویورک برای احراز این پست معرفی شده است.

آقای اوباما به یک رشته رسوایی های اخیر در زمینه ایمنی مواد غذایی، از جمله شیوع باکتری سالمونلا در محصولات حاوی بادام زمینی در سال جاری که مرگ نه نفر به آن ارتباط داده شده است، اشاره کرد.

وی گفت که عدم اختصاص بودجه و نیروی کافی برای سازمان مواد غذایی و دارویی در سال های اخیر این آژانس را از انجام بازرسی های سالانه چیزی بیش از کسر کوچکی از 150 هزار مرکز پردازش مواد غذایی در آمریکا ناتوان کرده است.

وی گفت: "این خطری برای بهداشت عمومی است. این وضع غیرقابل قبول است. و تحت نظارت دکتر مارگارت همبرگ تغییر خواهد کرد."

وی همچنین اعلام کرد درحال ایجاد یک گروه کاری برای هماهنگ کردن قوانین ایمنی مواد غذایی در سراسر بخش های دولت است تا همچنین در زمینه چگونگی روزآمد کردن قوانین به او مشاوره ارائه دهد؛ قوانینی که به گفته وی از زمان تکوین در یک قرن پیش دست نخورده است.

انتصاب دکتر همبرگ که 53 سال دارد و در دوران بیل کلینتون معاون وزیر بهداشت بود باید توسط سنا تایید شود.

آقای اوباما همچنین جاشوا شارفستاین کمیسر بهداشتی بالتیمور را به عنوان معاون خانم همبرگ برگزید.

رئیس جمهوری آمریکا اشاره کرد که از اوایل دهه 1990 تاکنون موارد شیوع غذاهای آلوده تقریبا سه برابر شده و به حدود 350 مورد در سال رسیده است.

وی از جمله به نگرانی در مورد توزیع اسفناج آلوده در سال 2006 و شیوع سالمونلا از طریق محصولات حاوی بادام زمینی در سال جاری اشاره کرد که باعث بیمار شدن 600 نفر شد و یکی از بزرگترین موارد جمع آوری محصولات غذایی در تاریخ آمریکا را در پی داشت.

آقای اوباما گفت وقتی او از این جمع آوری آگاه شد، فورا به فکر دختر هفته ساله اش ساشا افتاد که هفته ای چند بار ساندویچ کره بادام زمینی می خورد.

وی گفت: "هیچ پدر و مادری نباید نگران باشد که فرزندش از نهاری که می خورد مریض شود."

مطالب مرتبط