رهبر مخالفان پاکستان مورد حصر خانگی قرار گرفت

Image caption تنش میان نواز شریف و آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان افزایش یافته است

نواز شریف، رهبر مخالفان پاکستان مورد حصر خانگی قرار گرفت.

دستور حصر خانگی علاوه بر آقای شریف، شهباز، برادر او و دیگر رهبران حزب مسلم لیگ (شاخه نواز) در لاهور را نیز در بر می گیرد و یک روز پیش از آن صادر شده که قرار بود این افراد در یک راهپیمایی در اسلام آباد، پایتخت پاکستان شرکت کنند.

یک سخنگوی مخالفان گفت صداها مامور پلیس منزل آقای شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان را محاصره کرده اند.

دولت پاکستان به این رویداد واکنشی نشان نداده است.

فراخوان راهپیمایی در روز دوشنبه با هدف آن صادر شده بود که در آن خواسته انتصاب مجدد قضاتی که در دوران ریاست جمهوری پرویز مشرف ازسمت خود برکنار شده بودند مطرح گردد.

سخنگوی حزب مسلم لیگ شاخه نواز به بی بی سی گفت در جاده ها موانعی ایجاد شده تا تظاهر کنندگان را از شرکت در راهپیمایی روز دوشنبه بازدارند.

دولت که در راس آن حزب مردم پاکستان (PPP) قرار دارد تجمعات سیاسی را ممنوع اعلام کرده است و می گوید گردهم آیی ها می توانند به خشونت منجر شوند.

در ماه های اخیر تنش میان آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان و حزب آقای شریف افزایش یافته است.

سابقه این تنش به دهه 90 میلادی باز می گردد هرچند این دو پس از انتخابات فوریه 2008 برای در اختیار گرفتن دولت و بیرون راندن پرویز مشرف از قدرت ائتلاف کردند.

با این وجود کمتر از شش ماه بعد و در ماه اوت سال 2008، اعضاء حزب آقای شریف در اعتراض به خودداری حزب مردم پاکستان از انتصاب مجدد افتخار چودری، رئیس دیوان عالی پاکستان که توسط آقای مشرف از سمت خود بر کنار شده بود، از ائتلاف خارج شدند.

در هفته های اخیر تنش با تصمیم دادگاه عالی به محروم ساختن نواز شریف و شهباز شریف از نامزدی در انتخابات به اوج خود رسید اما روز شنبه چهاردهم مارس دولت پاکستان اعلام کرد دستور بازبینی حکم دادگاه عالی را صادر می کند که بر اساس آن آقای شریف و برادرش از شرکت در انتخابات منع شده اند.

مطالب مرتبط