شرکت نواز شریف در تظاهرات ضد دولتی

شریف
Image caption مخالفان دولت خواهان ابقای رئیس سابق دیوان عالی هستند

نواز شریف، رهبر مخالفان دولت پاکستان، برای شرکت در تظاهراتی به طرفدارانش که عازم اسلام آباد، پایتخت، هستند پیوسته است. هم زمان، گزارش ها حاکی از آن است که دولت پاکستان موافقت کرده است که افتخار محمد چودری، رئیس سابق دیوان عالی پاکستان را در سمت خود ابقا کند.

خبرگزاری ها گزارش داده اند که آصف علی زردرای، رئیس جمهوری پاکستان، روز دوشنبه (16 مارس) طی یک سخنرانی خبر ابقای افتخار محمد چودری را اعلام خواهد کرد.

حزب مسلم لیگ - شاخه نواز، به رهبری نواز شریف، از جمله گروه هائیست که خواهان ابقای رئیس سابق دیوان عالی شده بود.

رئیس سابق دیوان عالی و چند قاضی ارشد دیگر در سال 2007 میلادی در دوره ریاست جمهوری پرویز مشرف به دلیل مخالفت با وی از کار برکنار شدند.

نواز شریف روز یکشنبه برای اعتراض به اخراج این قضات حصر خانگی خود در شهر لاهور را شکست و عازم پایتخت شد. دولت پاکستان منکر صدور دستور حصر خانگی آقای شریف شده است.

اما او در هنگام ترک منزل خود در لاهور این اقدام را "غیرقانونی" و "غیراخلاقی" خواند و از مردم خواست به او بپیوندند.

نواز شریف در سال گذشته میلادی به دولت ائتلافی به رهبری حزب مردم به رهبری آقای زرداری پیوست، اما به دلیل مخالفت دولت با ابقای افتخار محمد چودری از دولت ائتلافی خارج شد.

دادگاهی در پاکستان نواز شریف و برادرش را به دلیل محکومیت قضایی قبلی، از فعالیت های سیاسی محروم کرده است. معترضان قصد دارند در پایتخت پاکستان برای تحصن مقابل پارلمان این کشور جمع شوند.

گزارش ها حاکی از آن است که پلیس در مواردی به سمت تظاهرکنندگانی که در حال حرکت به سمت اسلام آباد هستند، گاز اشک آور شلیک کرده است.

مخالفان دولت پاکستان می گویند حزب مردم نگران آن است که آقای چودری در صورت بازگشت به دیوان عالی حکم پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق، برای عفو آقای زرداری و اجازه فعالیت سیاسی به وی را غیرقانونی اعلام کند.

ناظران می گویند که کشورهای غربی که نگران بی ثباتی در پاکستان هستند دولت این کشور را به مصالحه با مخالفان تشویق کرده اند.

مطالب مرتبط