حزب حاکم آلمان خواهان وقفه در گسترش اتحادیه اروپا است

حزب حاکم دموکرات مسیحی آلمان به رهبری آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور خواهان وقفه در گسترش اتحادیه اروپا پس از پیوستن کرواسی شده است.

این حزب می گوید باید مهلت زمانی برای تقویت و استحکام ارزش ها و نهادهای اتحادیه اروپا تعیین شود و در این مدت هیچ کشوری به عضویت آن در نیاید.

خانم مرکل، صدراعظم آلمان در مصاحبه ای که در سایت اینترنتی این حزب منتشر شده می گوید اگر اعضای بیشتری سریعا به عضویت این اتحادیه در آیند، سودی نصیب هیچ کس نخواهد شد.

این حزب می گوید گسترش اتحادیه اروپا از 15 کشور به 27 کشور طی تنها چند سال، با تلاش های فراوانی همراه شده است.

حزب دموکرات مسیحی آلمان تنها کرواسی را استثنا عنوان کرده که قرار است تا پایان امسال به عنوان بیست و هشتمین کشور به این اتحادیه بپیوندد.

حزب دموکرات مسیحی آلمان در مانیفست انتخاباتی خود همچنین از موضع خود در قبال عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا دفاع کرده است. این حزب با عضویت مستقیم ترکیه در این اتحادیه موافق نیست و خواهان آن است تا نوعی شراکت ویژه به ترکیه داده شود.

این حزب می گوید در مورد ترکیه، آزادی بیان، تساوی مرد و زن، دفاع از اقلیت ها و آزادی مذهبی حیاتی هستند و این کشور باید به این مسایل توجه کند.

خانم مرکل می گوید در مورد ترکیه "ما خواهان روابط نزدیک با این کشور هستیم، اما نه عضویت کامل در اتحادیه اروپا."

حزب حاکم آلمان همچنین از تمدید ریاست ژوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا بر این نهاد برای یک دوره دیگر حمایت کرده است. پیش از این گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا نیز حمایت مشابهی از آقای باروسو کرده بود.

مطالب مرتبط