رئیس جمهور ماداگاسکار برکنار شد

رادزوئل که خود را رئیس جمهور اعلام کرده است
Image caption رادزوئل خود را رئیس جمهور اعلام کرده است

مارک راوالومانانا رئیس جمهوری ماداگاسکار گفته است که او درحال کناره گیری و واگذاری قدرت به ارتش است.

در همین حال رهبران نظامی ماداگاسکار می گویند که قدرت را به طور کامل به آندری راجولینا، رهبر 34 ساله مخالفان، منتقل کرده اند.

دفتر ریاست جمهوری روز دوشنبه به تسخیر نیروهای نظامی هوادار مخالفان درآمد و آقای رادزوئل خود را در آن مستقر کرده است.

بحران در این جزیره اقیانوس هند از ماه ژانویه شروع شد که طی آن 100 نفر کشته شده اند.

اتحادیه آفریقا و جامعه توسعه جنوب آفریقا (اس اِی دی سی) هرگونه تصرف مستقیم قدرت توسط آقای رادزوئل را محکوم کرده و آن را معادل کوتا دانسته اند.

وزیر خارجه بوتسوانا به نمایندگی از جامعه توسعه جنوب آفریقا به بی بی سی گفت: "به عقیده ما هیچ کس حق ندارد به زور یک دولت انتخابی را برکنار کند."

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به ناآرامی ها در ماداگاسکار به شدت ابراز نگرانی کرده و از همه طرف ها خواسته است "انتقال آرام" قدرت را تضمین کنند.

آقای راوالومانانا در یک نطق رادیویی که در آن استعفای خود را اعلام کرد گفت او پس از "تامل عمیق" تصمیم به این کار گرفته است.

استعفای راوالومانانا یک پیروزی چشمگیر برای رادزوئل به حساب می آید که در ماه فوریه به عنوان شهردار پایتخت از کار برکنار شده بود.

رادزوئل روز سه شنبه ضمن حضور در برابر هزاران هوادار شادمان خود در پایتخت گفت که ظرف 24 ماه یک قانون اساسی تازه تنظیم می شود و انتخابات برگزار خواهد شد.

براساس قانون اساسی کنونی حداقل سن رئیس جمهوری باید 40 سال باشد درحالی که رادزوئل تنها 34 سال دارد.

رادزوئل که قبلا خود را رئیس جمهور اعلام کرده است روز دوشنبه درخواست راوالومانانا برای برگزاری رفراندوم جهت حل بحران جاری را رد کرد و خواستار دستگیری وی شد.

آقای راوالومانانا در سال 2006 برای بار دوم رئیس جمهور شد و درهای اقتصاد ماداگاسکار تحت هدایت وی به روی سرمایه گذاری خارجی به خصوص در زمینه معدن کاری باز شده است.

اما 70 درصد جمعیت 20 میلیونی این کشور با روزی کمتر از یک دلار زندگی می کنند و خبرنگاران می گویند که مخالفان از سرخوردگی عمومی نسبت به عدم توزیع این ثروت تازه در سطح جامعه بهره برداری کردند.

رادزوئل گفته است که رئیس جمهور یک فرد مستبد است که امول عمومی را بد خرج کرده است اما هواداران راوالومانانا می گویند که رقیب او یک جوان دردسرساز است که هیچ آلترناتیوی ارائه نکرده است.