حمایت پارلمان فرانسه از تصمیم برای پیوستن به ناتو

سارکوزی در برابر عکسی از دوگل سخنرانی می کند، فوریه 2008
Image caption تصمیم سارکوزی حرکت دوگل برای خروج از ناتو را وارونه می کند

پارلمان فرانسه با رد یک طرح عدم اعتماد، از تصمیم رئیس جمهور نیکولا سارکوزی برای عضویت کامل فرانسه در پیمان ناتو حمایت کرده است.

منتقدان در میان احزاب مخالف و حتی برخی از اعضای حزب "یو ام پی" به رهبری آقای سارکوزی نیز می گویند که این حرکت به استقلال فرانسه از آمریکا خدشه وارد می کند.

اما مجمع ملی فرانسه با 329 رای در برابر 238 رای به نفع تصمیم دولت آقای سارکوزی رای داد.

این سیاست تصمیم سال 1966 شارل دو گل برای خروج از فرماندهی نظامی پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - را لغو می کند.

فرانسه هم اکنون جزو پنج تامین کننده عمده نیرو برای عملیات های متعدد ناتو است و حدود سه هزار سرباز در افغانستان دارد و در آن کشور متحمل تلفات سنگینی شده است.

السدر سندفورد خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید که نتیجه رای گیری روز سه شنبه هرگز مورد تردید نبود.

فرانسوا فیون، نخست وزیر محافظه کار فرانسه، طرح عدم اعتماد را دو هفته پیش در خلال مخالفت شدید با تقویت روابط با ناتو مطرح کرده بود.

حداقل چهار نخست وزیر سابق فرانسه علیه این تصمیم صف آرایی کرده بودند.

لورن فابیو یکی از آنها که یک سوسیالیست است این سوال را مطرح کرد که اگر فرانسه عضو کامل ناتو بود، در سال 2003 رهبری مخالفت با حمله به عراق را به عهده می گرفت یا نه.

با این حال نخست وزیر فیون در جلسه پیش از رای گیری به پارلمان گفت که تصمیم برای پیوستن مجدد به ناتو گسستی از سیاست های گذشته نیست بلکه تنها اصلاح آنهاست.

وی این انتقاد را رد کرد که فرانسه مجبور به تسلیم در برابر منافع آمریکا خواهد شد و گفت فرانسه همیشه متحد آمریکا بوده است نه تابع آن.

نیکولا سارکوزی پنجشنبه هفته پیش اعلام کرد که می خواهد کشورش بعد از 43 سال دوباره به ساختار فرماندهی نظامی ناتو بپیوندد.

به گفته او برای کشوری که خود از بنیان گذاران ناتو بوده است، این امر منطقی نیست که نتواند در استراتژی نظامی نظر دهد.

اکنون با توجه به رای پارلمان انتظار می رود که بازگشت این کشور به فرماندهی نظامی ناتو در شصتمین اجلاس سالگرد تشکیل ناتو که فرانسه و آلمان ماه آینده مشترکا میزبان آن خواهند بود رسمی شود.

فرانسه در سال 1966 در دوره ریاست جمهوری ژنرال دوگل، از ساختار فرماندهی نظامی پیمان ناتو خارج شده بود که نشانه استقلال فرانسه از آمریکا تعبیر می شد.

تحلیل گران سیاسی تصمیم سارکوزی را تحولی عظیم در روابط فرانسه با آمریکا تلقی می کنند.

آقای سارکوزی از مدت ها پیش برای بازگشت فرانسه به ناتو فعالیت می کرد. البته بسیاری از سیاستمداران متمایل به چپ و بعضی از اعضای حزب راست میانه او " اتحاد برای نهضت مردمی - او ام پی" با این تحول مخالف هستند.

مطالب مرتبط