لغو محکومیتی در بریتانیا بعد از 27 سال حبس

Image caption ترزا دو سیمون مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و خفه شده بود

دادگاه استیناف بریتانیا محکومیت مردی را بعد از گذراندن بیست و هفت سال در زندان باطل اعلام کرده است.

در بازنگری پرونده شون هاجسون ثابت شده است که دی ان ای ردیابی شده در محل قتل یک زن در سال 1979، متعلق به او نبوده است و محکومیت او به این جرم، باطل است.

جسد ترزا دو سیمون 22 ساله در دسامبر سال 1979 در خودرویی در شهر سات همپتون پیدا شد. او خفه شده بود.

اکنون بازنگری پرونده هاجسون بعد از گذشت حدود سه دهه، ثابت کرده که دی ان ای ردیابی شده در خودرو متعلق به او نبوده است.

جسد خانم دو سیمون، که مورد تجاوز جنسی نیز قرار گرفته بود، نیمه برهنه در صندلی عقب خودرو او در پارکینگ محل کارش پیدا شد.

گذراندن بیست و هفت سال در زندان برای یک اشتباه قضائی، در بریتانیا امری کم سابقه محسوب می شود.

عالی رتبه ترین قاضی انگلستان و دو قاضی ارشد دیگر روز چهارشنبه محکومیت شون هاجسون را که از سال 1982 به این سو در حبس بوده است، "نامطمئن" توصیف کردند.

آنها در حکم امروز خود آورده اند: "این محکومیت به یک دلیل ساده مردود است و آن این که پیشرفت در علم دی ان ای، که مدت ها بعد از محاکمه اولیه شون هاجسون رخ داده است، این واقعیت را ثابت کرده که تحقیقات و محاکمه متفاوتی باید در مورد پرونده قتل خانم دو سیمون صورت می گرفته است."

او گفت آزمایش هایی که بر روی اسپرم کشف شده در محل قتل انجام گرفته، نشان داده است که به شون هاجسون تعلق ندارد.

او افزود: "دادگاهی که حدود سی سال پیش برگزار شد، گفته بود که هر کسی که به خانم دو سیمون تجاوز جنسی کرده است، همان قاتل است. بنابراین شواهد جدیدی که توسط پزشک قانونی ارائه شده است، محکومیت آقای هاجسون را مردود می کند."

زمانی که آقای هاجسون محاکمه شد آزمایش دی ان ای در بریتانیا صورت نمی گرفت؛ اولین مورد استناد به آزمایش دی ان ای در دادگاهی در بریتانیا، در سال 1986 در شهر لستر بوده است.

"دروغگوی بی اختیار"

آقای هاجسون، که اکنون پنجاه و هفت سال دارد، پیش از اعلام بیگناهی خود در دادگاه وینچست، هنگام بازجویی توسط پلیس، اعتراف های متفاوتی کرده بود.

اما وکلای مدافع او گفته اند که او به طور بیمار گونه ای دروغ می گوید و اعترافاتش حقیقت ندارد.

مدرک دیگری که نتیجه محاکمه آقای هاجسون را بیشتر به محکوم کردن او سوق داد، تعیین گروه خونی فردی بود که هنگام مرگ خانم دو سیمون در خودروی او حضور داشته است. پزشکی قانونی در آن زمان گفت که این فرد یک مرد بوده که گروه خونی او "آ" یا "آ. ب." بوده است. آقای هاجسون مانند یک سوم از جمعیت مردان بریتانیا از یکی از این دو دو گروه خونی است.

به دنبال درخواست وکلای آقای هاجسون، اداره پزشکی قانونی پلیس استان همشایر، در نوامبر سال گذشته مدارک پزشکی قانونی پرونده هاجسون را به طور جامع بازنگری کرد.

این بررسی نشان داد که دی ان ای کشف شده در محل قتل به آقای هاجسون تعلق ندارد. کمیته بازنگری پرونده های قتل در بریتانیا (سی سی آر سی)، این پرونده را به دادگاه استیناف ارجاع داد چون به این نتیجه رسیده بود که "احتمال زیادی وجود دارد که این دادگاه محکومیت آقای هاجسون را نامطمئن بداند و آن را مردود اعلام کند."

دادستانی بریتانیا با حکم دادگاه استیناف مخالفتی نکرده است.