بریتانیا اسناد محرمانه منتشر می کند

Image caption بنیامین محمد می گوید در پاکستان و مراکش شکنجه شده و ماموران بریتانیایی در این امر دخالت داشته اند

دولت بریتانیا اعلام کرده است که دستور العمل نحوه بازداشت و بازجویی از زندانیان در خارج از این کشور را علنی خواهد کرد.

این سند، که به عنوان راهنمای پرسنل نظامی و ماموران اطلاعاتی بریتانیا استفاده می شود، پیش از این جزو اسناد محرمانه قلمداد می شده است.

تصمیم جدید دولت بریتانیا در پی اظهارات یک زندانی که به تازگی به بریتانیا بازگشته، مطرح شده است، گرچه که دولت بریتانیا این موضوع را رد کرده و گفته است اقدام مذکور ارتباطی با اظهارات این فرد نداشته است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، در بیانیه ای مکتوب به پارلمان این کشور گفته است که هدف از این اقدام دادن اطمینان به مردم است که سازمان های اطلاعاتی و نیروهای مسلح این کشور منطبق با قوانین بین المللی و بریتانیا رفتار کرده اند.

بنیام محمد، یکی از زندانیان بازداشتگاه نظامی آمریکا در گوانتانامو که سه هفته پیش به بریتانیا بازگشت، ادعا کرده است که پیش از منتقل شدن به این زندان، در پاکستان و مغرب مورد شکنجه قرار گرفته است و ماموران اطلاعاتی بریتانیا در شکنجه او دست داشته اند.

اظهارات بنیام محمد، اتیوپیایی تباری که مقیم بریتانیاست، جنجال زیادی در بریتانیا برپا کرده است.

نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه (18 مارس)، گفت: "من به سرویس های امنیتی بریتانیا ایمان دارم. ما باید همچنین اطمینان حاصل کنیم که مردم به سرویس های امنیتی ما ایمان داشته باشند. ما شکنجه را صد در صد تقبیح می کنیم."

آقای براون همچنین اعلام کرد یک قاضی ارشد سابق برای نظارت بر پایبند بودن سازمان های اطلاعاتی بریتانیا به موازین حقوق بشر منصوب خواهد شد.

آقای براون افزود که کمیسر سرویس های اطلاعاتی سالانه به او گزارش خواهد داد.

نیک چایلدز، گزارشگر بی بی سی در امور دیپلماتیک می گوید گرچه سخنگوی نخست وزیر بریتانیا تاکید داشته است که اقدام دولت ارتباطی با این اظهارات نداشته است اما روشن است که این ماجرا نگرانی هایی را در این زمینه مطرح کرده است و باعث خجلت و معذب شدن، دولت بریتانیا شده است.

مطالب مرتبط