موضع پاپ در مورد کاندوم جنجال آفرید

پاپ بندیکت
Image caption اظهارات پاپ در مورد کاندوم در جریان سفر آفریقا مطرح شد

چندین کشور اتحادیه اروپا از پاپ بندیکت به خاطر گفتن اینکه استفاده از کاندوم می تواند بهداشت عمومی را به خطر اندازد و مشکل اچ آی وی/ایدز را بدتر کند انتقاد کرده اند.

پاپ این هفته در آغاز سفر خود به آفریقا استدلال کرد که توزیع کاندوم نه تنها کمکی به مهار ویروس ایدز نمی کند بلکه به این مشکل دامن می زند.

وزیر خارجه فرانسه در واکنش به این اظهارات گفت که استفاده از کاندوم از اجزای بنیادین برنامه های پیشگیری است.

دو وزیر آلمانی نیز گفتند که خودداری از ارائه برنامه تنظیم خانواده به فقیرترین افراد کاری غیرمسئولانه است.

کلیسای کاتولیک رومی معتقد است که پایبندی به روابط زناشویی و خودداری از روابط جنسی پیش از ازدواج بهترین راه جلوگیری از گسترش ویروس اچ آی وی است که باعث ایدز می شود.

براساس ارقام سال 2007 سازمان ملل حدود 22 میلیون نفر در بخش جنوب آفریقا آلوده به ویروس اچ آی وی هستند که معادل تقریبا دو سوم کل موارد آلودگی در جهان است.

اریک شوالیه سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: "هرچند وظیفه ما نیست در مورد دکترین کلیسا قضاوت کنیم، اما به نظر ما چنین اظهاراتی تهدیدی برای سیاست های بهداشت عمومی و وظیفه ای است که برای حفاظت از جان انسانها داریم."

اولا اشمیت وزیر بهداشت آلمان و هایدماری ویزورک-زول وزیر توسعه این کشور در بیانیه مشترکی گفتند: "کاندوم جان مردم را نجات می دهد، هم در اروپا و هم در سایر قاره ها."

"برنامه های نوین کمک به کشورهای درحال توسعه باید شامل دسترسی فقیرترین فقیرها به برنامه تنظیم خانواده به خصوص استفاده از کاندوم باشد."

"هر چیزی غیر از این غیرمسئولانه است."

برت کوندرس وزیر توسعه هلند گفت اینکه پاپ "مردم را از حفاظت از جان خود منع می کند" اقدامی "شدیدا زیانبار و مساله ای خیلی جدی" است.

وی افزود: "یک لکه ننگ بزرگ مساله ایدز را پوشانده است و بیماران ایدزی با تبعیض جدی روبرو هستند. پاپ وضع را بدتر می کند."

پاپ در جریان سفر به کامرون گفت اچ آی وی/ایدز "یک تراژدی است که نمی توان تنها با پول بر آن فائق آمد، نمی توان با توزیع کاندوم بر آن پیروز شد، که حتی می تواند مشکل را افزایش دهد."

وی گفت که راه حل در "بیداری معنوی و انسانی" نهفته است.

فعالان مبارزه با ایدز می گویند که استفاده از کاندوم یکی از معدود شیوه هایی است که موثر بودن آن در جلوگیری از گسترش ایدز ثابت شده است.

مطالب مرتبط