14:43 گرينويچ - پنج شنبه 19 مارس 2009 - 29 اسفند 1387

ادامه اعتصابهای سراسری در فرانسه

اعتصاب عمومی در فرانسه

اعتصاب عمومی در فرانسه

صدها هزار نفر در فرانسه در اعتراض به سیاستهای اقتصادی دولت دست به اعتصاب سراسری زده اند.

اعتصاب عمومی فعلی، دومین اعتصاب عمومی در فرانسه در طول دو ماه گذشته است. انتظار می رود که صدها هزار نفر به صف کارگران در حال اعتصاب فرانسه بپیوندند.

با افزایش بیکاری در آن کشور، اکنون بیش از دو میلیون نفر بیکار شده اند و تصور می رود که نرخ بیکاری همچنان در آینده قابل پیشبینی بالا برود.

گفتگو با جمشید اسدی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

بدین ترتیب اتحادیه های کارگری فرانسه در اعتراض به سیاستهای اقتصادی نیکلا سارکوزی، رییس جمهور، در 200 شهر اعتصاب و تظاهرات ترتیب داده اند. بسیاری از مدارس تعطیل شده اند و شبکه حمل و نقل هم مختل شده است.

اتحادیه های کارگری می گویند که دور جاری اعتصابها از دور گذشته در ماه ژانویه بزرگتر خواهد بود. در ماه ژانویه یک میلیون نفر در اعتراض به برنامه های اقتصادی دولت دست از کار کشیده بودند.

کارگران در شهرهای مارسی، لیون، گرنوبل و پاریش به راهپیمایی پرداخته اند.

اعتصابها عصر چهارشنبه آغاز شد و در مرحله اول آن شرکت راه آهن برنامه 40 در صد قطارهای سریع السیر و 50 در صد قطارهای محلی را لغو کرد. یک سوم پروازهای خروجی از فرودگاه اورلی نیز لغو شدند.

اعتصاب همچنین سبب شده که تولید ملی برق به میزان ده در صد کاهش یابد. با این حال خدمات اتوبوسرانی و مترو در شهر پاریس امروز دایر بوده است.

شرکتهای بخش خصوصی نیز از اعتصابها مصون نبوده اند و کارکنان صنایع خودروسازی، نفت و برخی فروشهاهای بزرگ به معترضین پیوسته اند.

اتحادیه های کارگری خواستار افزایش حد اقل دستمزد و تضمین عدم کاهش نیروی کار در ادارات دولتی هستند. نظر سنجی های اخیر حاکی از آن هستند که سه چهارم مردم فرانسه از اعتصاب کنندگان حمایت می کنند.

عصبانیت برخی از مردم از آنجا ناشی میشود که برخی از شرکتهای بزرگ، مانند توتال، علی رغم کسب سودهای سرشار اقدام به اخراج نیروی کار کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.