کره شمالی دو خبرنگار آمریکایی را 'بازداشت کرده است'

Image caption رودخانه یالو بین چین و کره شمالی قرار گرفته است

بنا به گزارش رسانه ها، سربازان کره شمالی دو خبرنگار زن آمریکایی را در مرز میان کره شمالی و چین بازداشت کرده اند.

ظاهرا این خبرنگاران به اخطارهای مرزبانان کره شمالی توجه نکرده و به تصویربرداری از این منطقه ادامه داده بودند.

آمریکا در ارتباط با سرنوشت این دو زن ابراز "نگرانی" کرده است.

در حالی که دولت کره شمالی هنوز در باره این حادثه اظهار نظر نکرده، چین گفته است که تحقیقات خود را آغاز کرده است.

گزارش بازداشت خبرنگاران آمریکایی در حالی منتشر شده است که تنش میان کره شمالی و آمریکا بر سر تصمیم کره شمالی برای پرتاب موشک حامل ماهواره به فضا بالا گرفته است.

کره شمالی می گوید که پرتاب موشک بخشی از برنامه مخابراتی این کشور است اما آمریکا بیم دارد که کره شمالی به بهانه پرتاب ماهواره قصد دارد موشک با برد بلند خود را آزمایش کند.

گذرگاه

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، "لورا لینگ"، شهروند آمریکایی-چینی و "ایونا لی"، شهروند کره ای-آمریکایی، که برای بخش آنلاین شبکه تلویزیونی "کارنت تی وی" کالیفرنیا کار می کنند، سه شنبه شب (17 مارس)، بازداشت شده اند.

به گزارش این خبرگزاری، راهنمای چینی آنها که کره ای الاصل است، نیز بازداشت شده است.

"چون کی-وان"، یک روحانی مسیحی در سئول که به میسر شدن این سفر برای دو خبرنگار آمریکایی کمک کرده بود، گفت که هدف آنها از سفر به منطقه، تهیه گزارش در باره پناهجویان کره شمالی در شمال شرق چین بوده است.

محل دقیق بازداشت خبرنگاران هنوز روشن نیست.

شبکه تلویزیونی "وای تی ان" در کره جنوبی و یک منبع دیپلماتیک که نام او افشا نشده است، گفته اند که مرزبانان کره شمالی از رودخانه مرزی "تومن" عبور کرده و در داخل خاک چین خبرنگاران آمریکایی را بازداشت کرده اند.

روزنامه "مونهوا ایلبو" چاپ کره شمالی، فقط بازداشت یک خبرنگار آمریکایی را گزارش کرده و آورده است که این حادثه در کنار رودخانه مرزی با نام "یالو" صورت گرفته است. دو رودخانه با یکدیگر صدها کیلومتر فاصله دارند.

دو رودخانه یالو و تومن دائما به عنوان گذرگاه نقل و انتقال کالا میان چین و کره شمالی مورد استفاده هستند.

بسیاری از شهروندان کره شمالی تلاش داشته اند برای فرار از فقر و سرکوب در این کشور از این رودخانه ها عبور کنند و وارد کشور همسایه، چین شوند.

مایکل بریستو، گزارشگر بی بی سی، که به تازگی از منطقه مرزی میان کره شمالی و چین بازگشته است، می گوید در این منطقه حضور نظامی شدید است.

او می گوید از کناره رودخانه های مرزی، می توان ایست های بازرسی را دید که با فاصله چند کیلومتر از یکدیگر مستقر شده اند.

کره شمالی در سال 1996، یک شهروند آمریکایی را که با شنا از عرض رودخانه یالو عبور کرده بود، به ظن جاسوسی بازداشت کرد. او با دخالت سناتور آمریکایی بیل ریچاردسون پس از سه ماه آزاد شد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده که به پنج گروه امدادرسان گفته شده است که تا پایان ماه مارس کره شمالی را ترک کنند.

مطالب مرتبط