تبادلات نظامی کره شمالی با کره جنوبی از سر گرفته شد

کره شمالی خط مستقیم تلفنی نظامی موسوم به خط قرمز را با کره جنوبی از سر گرفته است. این کشور ماه پیش در اعتراض به مانور نظامی کره جنوبی و آمریکا، این ارتباط میان دو کشور را قطع کرد.

ارتش کره شمالی نهم مارس امسال، برگزاری مانور مشترک نیروهای آمریکایی و کره جنوبی را اقدامی "خطرناک و تحریک آمیز" توصیف و اعلام کرد که در طول اجرای این مانور، ارتباطات بین این کشور و کره جنوبی در زمینه مبادله اطلاعات نظامی قطع خواهد شد.

از این خط تماس تلفنی برای هماهنگی در مورد ارسال محموله ها و نیرو به مناطق مرزی که شدیدا تحت کنترل دو کشور است، استفاده می شود.

در همین حال مقام های کره شمالی بازداشت دو خبرنگار زن آمریکایی را تائید کرده و گفته اند که این دو نفر به طور غیر قانونی از مرز چین وارد این کشور شده اند. مترجم چینی همراه این دو نفر نیز بازداشت شده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی گفته است تحقیقات در باره این موضوع ادامه دارد. این دو خبرنگار زن روز سه شنبه گذشته بازداشت شدند.

از طرف دیگر کره جنوبی گفته است که مقام های کره شمالی یک گذرگاه مرزی میان دو کشور را بازگشایی کرده اند تا کارگران این کشور بتوانند برای کار وارد یک منطقه صنعتی مشترک دو کشور شوند.

از زمان روی کار آمدن دولت لی میونگ - بک، رئیس جمهوری کنونی کره جنوبی، روابط میان دو کشور با تنش همراه شده است. دولت کره جنوبی امدادرسانی را به پیشرفت کره شمالی در زمینه حذف فعالیت های هسته ای پیوند داده است.

در پایان ماه ژانویه سال جاری، کره شمالی یک رشته توافقنامه های صلح با کره جنوبی را به دلیل تصمیم دولت جنوب در ارتباط دادن کمک های اقتصادی به پیشرفت در زمینه پاکسازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای به حالت تعلیق در آورد در حالیکه گفتگوهای شش جانبه پکن در مورد توقف برنامه های اتمی کره شمالی نیز پیشرفتی نداشته است.

جنگ کره، که با حمله نیروهای حکومت کمونیستی کره شمالی به جنوب در سال 1950 آغاز و به ورود ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا به جنگ منجر شد، در سال 1953 با برقراری آتش بس خاتمه یافت اما هنوز بین کره شمالی با آمریکا و کره جنوبی معاهده نهایی صلح امضا نشده و دو طرف رسما در حالت جنگ به سر می برند و صدها هزار نظامی آمریکایی، کره جنوبی و کره شمالی در دو سوی منطقه غیرنظامی بین جنوب و شمال مستقر هستند.

مطالب مرتبط