رهبران دینی سودان سفر بشیر را ممنوع اعلام کردند

Image caption عمر البشیر به جنایت علیه بشریت در دارفور متهم شده است

علمای اسلامی سودان به رئیس جمهوری این کشور گفته اند که به اجلاس سران اتحادیه عرب که قرار است در پایان ماه مارس در قطر برگزار شود، نرود.

در فتوای "کمیته علمای اسلامی سودان"، عالی رتبه ترین نهاد دینی این کشور، آمده است که به دلیل تهدیدات گروه هایی که این نهاد آنها را دشمنان ملت توصیف کرده است، سفر او به خارج از سودان قابل پذیرش نیست.

کمیته اسلامی سودان ظاهرا به حکم جلبی که از سوی دادگاه بین المللی جزائی برای عمر حسن البشیر صادر شده، اشاره داشته است.

این دادخواست در ارتباط با اتهاماتی است که علیه رئیس جمهوری سودان مطرح بوده است. عمر البشیر متهم شده که در منطقه دارفور سودان دست به جرائم جنگی و جنایت علیه بشریت زده است.

لوئیس مورنو اوکامپو، دادستان کل دادگاه جزایی بین المللی در لاهه، عمر البشیر را به کشتن غیرنظامیان در اردوگاه اصلی پناهندگان در دارفور متهم کرده است.

آقای اوکامپو روز گذشته (21 مارس)، به بی بی سی گفت رئیس جمهوری سودان با اخراج سازمان های کمک رسانی و با ممانعت از رسیدن کمک به اردوگاه پناهندگان دارفور، علیه بیش از دو میلیون پناهنده جنایت جنگی کرده است.

دادستان کل دادگاه جزایی بین المللی خواستار دستگیری عمر البشیر به محض خروج او از سودان شده است.

دولت سودان بلافاصله پس از صدور حکم جلب برای رئیس جمهوری این کشور گفت که آقای بشیر به رغم این حکم به اجلاس دوحه خواهد رفت. دولت سودان همچنین رسما از دعوت رئیس جمهوری این کشور به اجلاس سران عرب تشکر کرده است.

اما شماری از مقامات ارشد سودان با انتشار بیانیه نسبت به عاقلانه بودن چنین تصمیمی ابراز تردید کرده و گفته اند که رئیس جمهور به جای خودش یک نماینده به قطر اعزام کند.

آقای بشیر اتهاماتی که علیه او مطرح شده است را رد کرده و گفته است که حکم دادگاه جزایی بین المللی ذره ای ارزش ندارد.

شش سال جنگ داخلی در دارفور موجب کشته شدن 300 هزار نفر و بی خانمان شدن بیش از 2 میلیون نفر شده است.

بسیاری از کشورهای غربی موافق صدور حکم بازداشت عمر البشیر هستند اما رهبران منطقه و برخی از دولت های عرب از این بیم دارند که تلاش برای محاکمه رئیس جمهوری سودان، برای صلحبانان بین المللی مشکل ایجاد کند و هر گونه تلاشی برای صلح را به مخاطره بیاندازد.

مطالب مرتبط