شرکت صدها هزار نفر در مراسم دعای پاپ در آنگولا

Image caption پاپ مجبور بود عرق پیشانی خود را دائم پاک کند

بیش از یک میلیون نفر در مراسم عشای ربانی پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان، که در فضای باز در لوآندا، پایتخت آنگولا برگزار شد، شرکت کردند.

پاپ در این مراسم ابایی صورتی رنگ به تن داشت و مجبور بود به دلیل گرمای شدید این منطقه عرق پیشانی خود را دائما پاک کند.

در اولین سفر رسمی رهبر کاتولیک های جهان به کشورهای آفریقایی، مراسم در لوآندا بزرگترین گردهمایی بوده که برای او برگزار شده است.

علاقمندان شرکت در این مراسم از ساعات تاریک سحرگاه در محل برگزاری دعای عشای ربانی جمع شدند و جمعیت آنها تا ساعت هشت صبح به صدها هزار نفر می رسید. دریایی از آنگولایی ها که تی شرت و کلاه نقاب دار سفید رنگ به تن داشتند در این محل گرد آمده بودند؛ جلوی تی شرت آنها تصویر بندیکت شانزدهم چاپ شده بود.

تدابیر شدید امنیتی برای مراسم روز یکشنبه (22 مارس)، در نظر گرفته شده بود چون روز گذشته (21 مارس)، چند نفر در میان جمعیتی که برای شنیدن سخنان پاپ تجمع کرده بودند زیر دست و پا لگد کوب شدند. مقامات رسمی آنگولا می گویند در تجمع سی هزار نفر مردم در استادیوم ورزشی، دو نفر، یک دختر و یک پسر، کشته و بیش از 10 نفر زخمی شدند.

پاپ از حادثه روز شنبه "عمیقا ابراز تاسف کرد."

پاپ در مراسم امروز از دهشت های جنگ داخلی سخن گفت.

آنگولا پس از دست یافتن به استقلال از استعمار پرتغال در سال 1975 برای بیش از سه دهه گرفتار درگیری های داخلی بود.

پاپ گفت سراسر قاره آفریقا در رنج و عتابی که مردم آنگولا در این سال ها متحمل بوده اند، شریک است.

او گفت: "وقتی کلام خداوند ... مورد بی اعتنایی قرار می گیرد، و وقتی قانون خداوند به تمسخر گرفته می شود و مورد انزجاز قرار می گیرد، نتیجه آن فقط می تواند تخریب و بی عدالتی باشد."

پنجاه و پنج درصد جمعیت آنگولا کاتولیک هستند. روز شنبه پاپ بندیکت از کاتولیک های آنگولا مصرانه خواست که مردمی را که از "جادوگرها" می هراسند به کلیسا دعوت کنند.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند که در آنگولا کودکان را به بهانه داشتن روح شیطانی مورد آزار قرار می دهند.

پاپ همچنین از فساد اداری در آفریقا به شدت انتقاد کرده است. آنگولا دارای ذخائر غنی نفتی است و گفته می شود که فساد اداری در این کشور گسترده است.

سفر پاپ به آنگولا سه روزه بوده است.

مطالب مرتبط