حزب مذهبی شاس وارد دولت ائتلافی اسرائیل می شود

پرز (راست) با نتانیاهو
Image caption رئیس جمهوری اسرائیل نتانیاهو را مامور تشکیل کابینه کرده است

نخست وزیر اسرائیل از توافق با یک حزب سنتگرای مذهبی برای شرکت در یک دولت ائتلافی خبر داده است.

روز دوشنبه، 23 مارس (3 فروردین)، بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود که از سوی شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، مامور تشکیل کابینه جدید این کشور شده، اعلام داشت که توانسته است توافق حزب مذهبی شاس برای شرکت در دولت ائتلافی را کسب کند و به این ترتیب، به تشکیل کابینه نزدیک تر شده است.

در انتخابات پارلمانی که در ماه فوریه سال جاری برگزار شد، حزب دست راستی لیکود توانست بیست و هفت کرسی از مجموع یکصد و بیست کرسی پارلمان اسرائیل - کنست - را به دست آورد.

حزب میانه روی کادیما، که پیشتر رهبری دولت ائتلافی را در دست داشت، در این انتخابات به بیست و هشت کرسی دست یافت اما تزیپی لیونی، رهبر حزب، نتوانست توافق احزاب دیگر را برای شرکت در دولت ائتلافی جدید کسب کند.

تا کنون بنیامین نتانیاهو با حزب راستگرای یزرئیل بیتونا (اسرائیل خانه ما) که دارای پانزده کرسی در پارلمان است، برای تشکیل دولت به توافق رسیده است و قرار است رهبر این حزب سمت وزارت خارجه را، که مسئولیت اصلی شرکت اسرائیل در مذاکرات صلح خاورمیانه را خواهد داشت، برعهده بگیرد.

با وجود اعلام همکاری دو حزب شاس و یزرئیل بیتونا، هنوز هم آقای نتانیاهو اکثریت لازم برای تشکیل دولت ائتلافی را به دست نیاورده و گفته می شود به تلاش برای جلب حمایت سایر احزاب ادامه می دهد.

از جمله، گزارش می شود که تماس هایی بین رهبران لیکود و حزب چپگرای کارگر برقرار شده که هدف از آن، بررسی احتمال ورود این حزب به دولت ائتلافی است.

حزب کارگر عضو دولت ائتلافی به رهبری کادیما بود و اهود باراک، رهبر حزب، سمت وزارت دفاع را برعهده داشت و ظاهرا خواستار در دست گرفتن همین سمت در دولت جدید است.

بنیامین نتانیاهو تا 3 آوریل فرصت دارد تا دولت جدید را تشکیل دهد، و در صورتی که رهبران لیکود و کارگر برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق نرسند، آقای نتانیاهو یا باید احزاب کوچکتر را وارد دولت ائتلافی کند، یا صرفا با اتکا به رای اعتماد آنها در پارلمان دست به تشکیل دولت بزند و یا از تشکیل دولت جدید منصرف شود.

چرخش به راست و طرح صلح آمریکا

در مقایسه با حزب کادیما، حزب لیکود از موضع سختگیرانه تری نسبت به حل اختلاف با فلسطینیان حمایت کرده و آقای نتانیاهو از منتقدان سیاست رهبران کادیما در زمینه برچیدن شهرک های یهودی نشین در غزه و خروج ارتش اسرائیل از این بخش از سرزمین های فلسطینی بوده است.

Image caption نتانیاهو در صدد کسب موافقت باراک برای ورود به کابینه بوده است

حزب یزرئیل بیتونا از جمله احزاب افراطی راستگرا در اسرائیل است که مصالحه با فلسطینیان براساس واگذاری بخش های قابل توجهی از اراضی اشغالی به آنها را نپذیرفته هر چند یکی از مقامات ارشد این حزب گفته است که یزرئیل بیتونا به عنوان شریک دولت ائتلافی، صلح با فلسطینیان را یکسره مردود نخواهد دانست.

حزب شاس نیز یک حزب مذهبی راستگراست هر چند مسایل داخلی به خصوص سیاست های رفاهی را به عنوان شرط های اصلی خود برای شرکت در دولت ائتلافی عنوان کرده است.

تشکیل کابینه ائتلافی با شرکت لیکود و دو حزب راستگرا، باعث چرخش قابل توجه سیاست های دولت آینده اسرائیل به راست می شود که در قاموس سیاسی این کشور، به معنی مخالفت با نرمش در مورد حل اختلاف با فلسطینیان است.

احتمال تشکیل دولتی با گرایش راست افراطی در اسرائیل در زمانی مطرح می شود که دولت جدید آمریکا، به رهبری باراک اوباما، خواستار تسریع در حل و فصل بحران خاورمیانه براساس طرح پیشنهادی ایالات متحده شامل تشکیل کشور مستقل فلسطینی در جوار اسرائیل است و شرایط سیاسی جدید در اسرائیل می تواند باعث بروز اختلاف نظر بین ایالات متحده و مهمترین متحد آن کشور در خاورمیانه شود.

برخی ناظران گفته اند آقای نتانیاهو خواهد کوشید با جلب حمایت حزب کارگر، که به عنوان یک حزب چپگرا به روند صلح متعهد است، نگرانی دولت آمریکا از توقف روند مذاکرات صلح خاورمیانه را کاهش دهد اما معلوم نیست که حزب کارگر بدون تعهد جدی نخست وزیر به روند مذاکرات وارد دولت ائتلافی شود و در صورت دریافت چنین تعهدی، واکنش حزب یزرئیل بیتونا چه خواهد بود.

حزب کادیما نیز پیشتر شرط ائتلاف با لیکود را تعهد این حزب به حل و فصل اختلاف با فلسطینیان بر اساس طرح صلح آمریکا، شامل تشکیل دولت مستقل فلسطینی، و تقسیم قدرت بین دو حزب اعلام داشته بود اما بنیامین نتانیاهو این شرط را نپذیرفت.

بنیامین نتانیاهو در زمان تصدی سمت نخستوزیری از سال 1996 تا 1999، در موارد متعدد با دولت بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت آمریکا، بر سر نرمش در حل و فصل بحران خاورمیانه اختلاف پیدا کرد.

مطالب مرتبط