محاکمه یکی از عاملان کشتار بمبئی آغاز شد

تصویر محمد اجمل در دوربین مدار بسته ای در بمبئی
Image caption اجمل قصاب تنها عامل حملات بمبئی است که زنده بازداشت شد

محاکمه تنها عضو بازداشت شده گروه مهاجمان به شهر بمبئی در دادگاهی در هند آغاز شده است.

روز دوشنبه، 23 مارس (3 فروردین)، نخستین جلسه رسیدگی به پرونده اجمل قصاب، که در جریان حملات مسلحانه ماه نوامبر به نقاطی در شهر بمبئی بازداشت شده بود، در دادگاهی در این شهر آغاز شد و متهم، که به دلایل امنیتی در جلسه حضور نداشت، از طریق ارتباط ویدیویی به سئوالات پاسخ داد.

در این جلسه، متهم، که خبرگزاری ها از او با نام محمد اجمل امیر ایمان قصاب، 21 ساله، نام برده اند، گفت که شهروند پاکستان است و مایل است از کمک وکیل تسخیری تعیین شده از سوی دادگاه برخوردار شود.

براساس ادعانامه دادستانی بمبئی، اجمل قصاب با دوازده مورد اتهام جنایی، شامل قتل و جنگ علیه دولت قانونی هند مواجه است و در صورت اثبات این اتهام ها ممکن است به اعدام محکوم شود.

روز 26 نوامبر سال گذشته، گروهی متشکل از ده مرد مسلح با استفاده از اسلحه سبک و مواد منفجره، به چند نقطه در بمبئی، از جمله ایستگاه راه آهن، دو هتل مجلل و یک مرکز یهودیان این شهر حمله کردند.

در این عملیات، که سرانجام با مداخله سربازان ارتش هند در روز 29 نوامبر خاتمه یافت، حدود یکصد و هفتاد نفر کشته شدند و تمامی مهاجمان نیز، به استثنای اجمل قصاب از پای درآمدند.

نقش شهروندان پاکستانی

در همان زمان، مقامات هندی این حمله را به گروه موسوم به لشکر طیبه، که یک گروه اسلامگرای افراطی مستقر در پاکستان است نسبت دادند و برخی از منابع هندی گفتند که این گروه با سازمان های امنیتی پاکستان نیز ارتباط هایی دارد.

Image caption مهاجمان چند نقطه مهم بمبئی از جمله دو هتل مجلل را هدف قرار دادند

عملیات بمبئی باعث تیرگی بیشتر روابط هند و پاکستان شد و در حالیکه هند از دولت پاکستان می خواست کسانی را که مرتبط با این عملیات می دانست برای محاکمه به هند تحویل دهد، مقامات پاکستانی تاکید داشتند که مدارک مربوط به این افراد برای پیگیری در اختیار مراجع قانونی این کشور قرار گیرد.

ماه گذشته، مقامات پاکستانی، با تاکید براینکه هیچ نهاد دولتی آن کشور با عملیات بمبئی ارتباطی نداشته، پذیرفتند که بخشی از این عملیات در خاک آن کشور و توسط شهروندان پاکستانی طراحی شده بود و اجمل قصاب نیز شهروند پاکستان است و اعلام داشتند که هشت نفر را در این ارتباط بازداشت کرده و تحت پیگرد قضایی قرار داده اند.

در نخستین جلسه محاکمه اجمل قصاب، دادستان دادگاه ابراز امیدواری کرده است که محاکمه اجمل قصاب ظرف شش ماه خاتمه یابد که به گفته کارشناسان، در مقایسه با روند معمول رسیدگی به پرونده های قضایی در هند بسیار سریع محسوب می شود.

نخستین جلسه محاکمه، به دلایل امنیتی در محلی در داخل یکی از زندان های بمبئی برگزار شد و قرار است قاضی دادگاه روز 30 مارس نظر خود را نسبت به درخواست دادستان برای تعویقی کوتاه مدت در رسیدگی به پرونده اعلام دارد.

دادستان خواسته است تا این محاکمه به منظور بهبود شرایط امنیتی محل برگزاری جلسات دادگاه تا 13 ماه آینده به تعویق افتد.

مطالب مرتبط