بشیر علیرغم توصیه علمای اسلامی از سودان خارج شد

عمر البشیر
Image caption سفر آقای بشیر به سودان علیرغم توصیه علمای اسلامی سودان صورت گرفته است

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، به اریتره سفر کرده است.

از هنگام صدور حکم جلب وی توسط دادگاه بین المللی جزایی در لاهه، این اولین بار است که عمر البشیر از سودان خارج شده است.

اریتره از جمله کشورهای امضا کننده منشور دادگاه بین المللی جزائی که اعضا را مجبور می کند شخصی را که حکم بازداشت وی صادر شده در صورت ورود به خاک این کشورها دستگیر کنند، نیست.

آقای بشیر در فرودگاه اسمره، مورد استقبال ایسایاس آفورکی، رئیس جمهوری اریتره قرار گرفت.

علاوه بر رئیس جمهوری اریتره چند مقام رسمی این کشور و نیز گروه کوچکی از زنانی که لباس های رنگین پوشیده بودند با رقص و آواز از عمر البشیر استقبال کردند.

وی متعاقبا در حالی که اتومبیل وی اسکورت می شد فرودگاه را ترک کرد.

مری هارپر، گزارشگر بی بی سی می گوید اریتره با استقبال از اولین رئیس حکومتی که در حالی که مصدر کار است حکم جلبش توسط دادگاه بین المللی جزایی صادر شده پیام صریحی فرستاده است.

علی عبده، وزیر اطلاعات اریتره گفت صدور این حکم، توهینی به شعور کشورهای آفریقایی است.

روز گذشته علمای اسلامی سودان به رئیس جمهوری این کشور گفته بودند که از کشور خارج نشود و در اجلاس سران اتحادیه عرب که قرار است در پایان ماه مارس در قطر برگزار شود، شرکت نکند.

صدور حکم بازداشت عمر البشیر در ارتباط با اتهاماتی است که علیه رئیس جمهوری سودان مطرح بوده است. وی متهم شده که در منطقه دارفور سودان دست به جرائم جنگی و جنایات علیه بشریت زده است.

لوئیس مورنو اوکامپو، دادستان کل دادگاه جزایی بین المللی در لاهه، عمر البشیر را به کشتن غیرنظامیان در اردوگاه اصلی پناهندگان در دارفور متهم کرده است.

آقای بشیر اتهاماتی راکه علیه او مطرح شده رد کرده و گفته است که حکم دادگاه جزایی بین المللی ذره ای ارزش ندارد.

شش سال جنگ داخلی در دارفور موجب کشته شدن 300 هزار نفر و بی خانمان شدن بیش از 2 میلیون نفر شده است.

بسیاری از کشورهای غربی موافق صدور حکم بازداشت عمر البشیر هستند اما رهبران منطقه و برخی از دولت های عرب از این بیم دارند که تلاش جهت محاکمه رئیس جمهوری سودان، برای صلحبانان بین المللی مشکل ایجاد کند و هر گونه تلاشی برای صلح را به مخاطره بیاندازد.

مطالب مرتبط