طالبانی به شورشیان کرد اولتیماتوم داد

Image caption جلال طالبانی به کردهای شورشی در شمال عراق دو گزینه داده است

جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق به چریک های کرد در شمال عراق اولتیماتوم داده و گفته است سلاح های خود را زمین بگذارند یا این بخش از عراق را ترک کنند.

آقای طالبانی در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه که در حال دیدن از عراق است، گفت گروه شورشی کرد پ. ک. ک. فقط همین دو گزینه را دارند.

این گروه شورشی کرد از پایگاه های خود در شمال عراق برای حمله به داخل ترکیه استفاده می کند که مدت هاست باعث تنش در روابط ترکیه و عراق شده است.

ترکیه سال گذشته اقدامات مرزی خود علیه این گروه را تشدید و عراق را متهم کرد که به اندازه کافی برای متوقف کردن فعالیت پ. ک. ک. تلاش نکرده است.

وقتی سال گذشته ارتش ترکیه برای تعقیب شورشیان کرد وارد خاک عراق شد، روابط عراق و ترکیه به محک آزمایش گذاشته شد. عراق بعدا موافقت کرد علیه گروه پ. ک. ک. با ترکیه همکاری بیشتری داشته باشد.

گروه کرد پ. ک. ک. به دنبال خودمختاری بیشتر در جنوب شرقی ترکیه است.

در همین حال جلال طالبانی از ترکیه مصرانه خواست تا به جامعه کرد ترکیه حق بیشتری برای ابراز فرهنگ خود بدهد.

سفر رئیس جمهوری ترکیه به عراق در سی سال گذشته بی سابقه بوده است.

رئیس جمهوری ترکیه در این سفر با رهبران عراق از جمله نوری مالکی، نخست وزیر عراق، دیدار و گفتگو کرده است.

Image caption عبدالله گل به دنبال روابط نزدیک تر کشورش با عراق است

قرار بوده است رهبران ترکیه و عراق همچنین در باره همکاری های تجاری، که از زمان کاهش خشونت در عراق به میزان قابل توجهی رشد داشته است، گفتگو کنند.

تجمع کردها

با این که سفر آقای گل اولین سفری است که در سی و سه سال گذشته از طرف رئیس جمهوری کشور ترکیه صورت گرفته، این سومین بار در ماه جاری است که عبدالله گل و جلال طالبانی ملاقات کرده اند.

سارا رینزفورد، گزارشگر بی بی سی در استانبول می گوید که مردم ترکیه معتقدند که در حالی که سربازان آمریکا آماده می شوند عراق را ترک کنند، آقای گل با انجام این سفر قصد داشته است روابط عراق و ترکیه را تقویت کند.

گزارشگر بی بی سی می افزاید که این سفر همچنین در حالی صورت گرفته که آقای طالبانی گفته است یک کنفرانس بزرگ از گروه های کرد سراسر جهان به زودی در شمال عراق برگزار خواهد شد.

گزارشگر بی بی سی گفت در این کنفرانس خواهد بود که کردها، برای اولین بار، از گروه پ. ک. ک. خواهند خواست به نبردهای خود علیه دولت ترکیه پایان دهد.

سارا رینزفورد می افزاید که تحلیلگران در ترکیه بر این باورند که کردهای عراق محاسبات دقیقی انجام داده اند.

وقتی سربازان آمریکا عراق را ترک کنند، کردهای این کشور در مناطق مرزی عراق به حمایت ترکیه نیاز دارند تا خودمختاری خود را حفظ کنند و این امر امکان پذیر نیست مگر این که خود را گروه شورشی پ. ک. ک. دور نگه دارند.

پ. ک. ک.، حزب کارگران کردستان، که از سوی ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا یک گروه تروریستی دانسته می شود، از سال 1984 برای به دست آوردن خودمختاری از دولت ترکیه دست به اقدامات خشونت آمیز زده است که در اثر آن بیش از 40 هزار نفر کشته شده اند.

روابط تجاری

با این حال، سفر آقای گل، همچنین در باره تجارت میان عراق و ترکیه است. هیو سایکز، گزارشگر بی بی سی می گوید تجارت در عراق بعد از کاهش خشونت ها در این کشور به شدت رشد کرده است.

عراق به ترکیه نفت می فروشد و در مقابل ترکیه به شمال عراق کالاهای خانگی، سیمان و مواد غذایی صادر می کند. ارزش صادرات ترکیه به شمال عراق در سال 2008، بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است.

گزارشگر بی بی سی به نقل از وزیر تجارت ترکیه آورده است که عراق ثروتمند یعنی همان ترکیه ثروتمند.

عراق و ترکیه در جریان سفر رئیس جمهوری ترکیه به بغداد همچنین در باره منابع آبی گفتگو خواهند کرد. رودخانه های دجله و فرات از ترکیه سرچشمه می گیرند اما آب آنها در عراق سرازیر است و عراق نگران است که سدسازی های ترکیه بر روی این دو رودخانه مانع از رسیدن آب کافی به مردم عراق شود.

مطالب مرتبط