رئیس جمهوری ترکیه از عراق دیدن می کند

Image caption عبدالله گل به دنبال روابط نزدیک تر کشورش با عراق است

برای اولین بار در سی سال گذشته رئیس جمهوری ترکیه از عراق دیدن می کند.

عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه، قرار است در این سفر با رهبران عراق از جمله همتای عراقی خود جلال طالبانی و همچنین نوری مالکی، نخست وزیر عراق، دیدار و گفتگو کند.

انتظار می رود که گفتگوهای آنها بر موضوع فعالیت های پ. ک. ک.، گروه شورشی کرد که از پایگاه های خود در شمال عراق برای حمله به داخل ترکیه استفاده می کند، متمرکز باشد.

وقتی سال گذشته ارتش ترکیه برای تعقیب شورشیان کرد وارد خاک عراق شد، روابط عراق و ترکیه به محک آزمایش گذاشته شد. فعالیت پ. ک. ک. در شمال عراق مدت هاست که باعث اختلاف نظر میان دو کشور شده است.

ترکیه سال گذشته اقدامات مرزی خود علیه این گروه را تشدید کرد و عراق را متهم کرد که به اندازه کافی برای متوقف کردن فعالیت پ. ک. ک. تلاش نکرده است.

گروه کرد پ. ک. ک. به دنبال خودمختاری بیشتر در جنوب شرقی ترکیه است.

عراق بعدا موافقت کرد علیه گروه پ. ک. ک. با ترکیه همکاری بیشتری داشته باشد.

در همین حال جلال طالبانی، رئیس جمهوری کرد عراق، از ترکیه مصرانه خواست تا به جامعه کرد ترکیه حق بیشتری برای ابراز فرهنگ خود بدهد.

قرار است رهبران ترکیه و عراق همچنین در باره همکاری های تجاری، که از زمان کاهش خشونت در عراق به میزان قابل توجهی رشد داشته است، گفتگو کنند.

تجمع کردها

با این که سفر آقای گل اولین سفری است که در سی سه سال گذشته از طرف رئیس جمهوری کشور ترکیه صورت می گیرد، این سومین بار در ماه جاری است که عبدالله گل و جلال طالبانی ملاقات می کنند.

سارا رینزفورد، گزارشگر بی بی سی در استانبول می گوید که مردم ترکیه معتقدند که در حالی که سربازان آمریکا آماده می شوند که عراق را ترک کنند، آقای گل با انجام این سفر قصد داشته است روابط عراق و ترکیه را تقویت کند.

گزارشگر بی بی سی می افزاید که این سفر همچنین در حالی صورت گرفته که آقای طالبانی گفته است یک کنفرانس بزرگ از گروه های کرد سراسر جهان به زودی در شمال عراق برگزار خواهد شد.

گزارشگر بی بی سی گفت در این کنفرانس خواهد بود که کردها، برای اولین بار، از گروه پ. ک. ک. خواهند خواست به نبردهای خود علیه دولت ترکیه پایان دهد.

سارا رینزفورد می افزاید که تحلیلگران در ترکیه بر این باورند که کردهای عراق محاسبات دقیقی انجام داده اند.

وقتی سربازان آمریکا عراق را ترک کنند، کردهای این کشور در مناطق مرزی عراق به حمایت ترکیه نیاز دارند تا خودمختاری خود را حفظ کنند و این امر امکان پذیر نیست مگر این که خود را گروه شورشی پ. ک. ک. دور نگه دارند.

پ. ک. ک.، حزب کارگران کردستان، که از سوی ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا یک گروه تروریستی دانسته می شود، از سال 1984 برای به دست آوردن خودمختاری از دولت ترکیه دست به اقدامات خشونت آمیز زده است که در اثر آن بیش از 40 هزار نفر کشته شده اند.

روابط تجاری

با این حال، سفر آقای گل، همچنین در باره تجارت میان عراق و ترکیه است. هیو سایکز، گزارشگر بی بی سی می گوید تجارت در عراق بعد از کاهش خشونت ها در این کشور به شدت رشد کرده است.

عراق به ترکیه نفت می فروشد و در مقابل ترکیه به شمال عراق کالاهای خانگی، سیمان و مواد غذایی صادر می کند. ارزش صادرات ترکیه به شمال عراق در سال 2008، بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است.

گزارشگر بی بی سی به نقل از وزیر تجارت ترکیه آورده است که عراق ثروتمند یعنی همان ترکیه ثروتمند.

عراق و ترکیه در جریان سفر رئیس جمهوری ترکیه به بغداد همچنین در باره منابع آبی گفتگو خواهند کرد. رودخانه های دجله و فرات از ترکیه سرچشمه می گیرند اما آب آنها در عراق سرازیر است و عراق نگران است که سدسازی های ترکیه بر روی این دو رودخانه مانع از رسیدن آب کافی به مردم عراق شود.

مطالب مرتبط