حملات اسرائیل در غزه احتمالا 'جنایت جنگی' بوده است

Image caption آقای فالک در قانونی بودن اقدامات نظامی اخیر اسرائیل شدیدا ابراز تردید کرده است

مامور تحقیقاتی سازمان ملل متحد در حوزه حقوق بشر در اراضی فلسطینی، امروز (23 مارس)، تازه ترین گزارش خود را به شورای حقوق بشر در ژنو ارائه می کند.

از زمان حملات اسرائیل به غزه که در ماه دسامبر سال گذشته آغاز شد و مدت 22 روز ادامه داشت، این اولین نمونه از این دست گزارش هاست که توسط سازمان ملل منتشر می شود.

پرفسور ریچارد فالک، مامور تحقیقاتی سازمان ملل، در گذشته از رفتار اسرائیل در اراضی فلسطینی شدیدا انتقاد کرده و گزارش جدید او نیز حامل نگرشی مشابه است.

آقای فالک روز دوشنبه به بی بی سی گفت اقدام اسرائیل در استفاده از نیروی نظامی در غزه به خودی خود جنایت علیه صلح است چون آتش بسی که در زمان آغاز حملات برقرار بوده به خوبی عمل می کرده است.

در این گزارش آقای فالک اعتبار قانونی اقدامات نظامی اخیر اسرائیل در غزه را زیر سوال برده است.

مامور تحقیقاتی سازمان ملل گفته است که عملیات نظامی اسرائیل در غزه نقض قوانین جنگی بوده است چون غیرنظامیان را نیز هدف حملات نظامی قرار داده است. اما اسرائیل همچون گذشته او را متهم کرده است که نگاهی مغرضانه به این کشور دارد.

ریچارد فالک از سوی سازمان ملل مامور شده است که به طور منظم به اراضی فلسطینی رفته و وضعیت در این مناطق را از نزدیک ارزیابی کند اما مقامات اسرائیلی در ماه دسامبر سال گذشته به او اجازه ندادند وارد نوار غزه شود. به همین دلیل آقای فالک به جای گزارش شرایط عینی جنگ، به جنبه قانونی حمله اسرائیل به غزه، پرداخته است.

او در گزارش خود آورده است که موضوع در این جا نامتناسب بودن ابعاد واکنش اسرائیل به راکت پرانی های پیکارجویان فلسطینی به سمت جنوب اسرائیل نیست، بلکه موضوع اصلی این است که آیا اسرائیل با وارد شدن به نوار غزه قانونی عمل کرده است یا نه.

مامور تحقیقاتی سازمان ملل نتیجه گیری کرده که اسرائیل قانون شکنی کرده و حملاتی که برای سه هفته صورت داده است ممکن است به منزله جنایت جنگی باشد.

او خواستار تحقیقات مستقل در این باره شده است تا احتمال ارتکاب جرایم جنگی از سوی اسرائیل و همین طور گروه حماس مورد بررسی قرار بگیرد.

"جنایت جنگی"

پرفسور فالک در گزارش خود آورده است که برای تعیین قانونی بودن یک جنگ لازم است ارزیابی شود که آیا نظامیان اسرائیلی قادر بوده اند میان غیرنظامیان فلسطینی و پیکارجویان تفاوتی قائل شوند یا نه.

او گفت: "اگر این کار امکان پذیر نباشد پس دست زدن به حمله به خودی خود غیرقانونی است و به نظر می رسد که بنا به قوانین بین المللی حمله در این شرایط منجر به ارتکاب جنایت جنگی می شود."

آقای فالک افزود: "بنا به شواهد مقدماتی که در دسترس بوده است می توان به این نتیجه رسید که احتمالا جنایت جنگی رخ داده است چون حملات اسرائیل در نواحی پرجمعیت غزه صورت گرفته است."

مامور تحقیقاتی سازمان ملل در ارتباط با جلوگیری از ورود او به نوار غزه در ماه دسامبر آورده است: "خودداری از همکاری با نماینده سازمان ملل و رفتار توهین آمیز با او، پیشینه خوبی در رابطه اسرائیل با سازمان ملل ایجاد نکرده است."

آقای فالک همچنین گفته است که محاصره نوار غزه توسط اسرائیل نقض کنوانسیون ژنو است و باید پایان یابد.

این گزارش یقینا باعث خشم اسرائیل خواهد شد.

وزارت امور خارجه اسرائیل پیش از این پرفسور فالک را به "به رسمیت شناختن تروریسم حماس" متهم کرده است.

این وزارتخانه گفته بود: "اسرائیل به روشنی نشان داده است که آقای فالک به عنوان نماینده سازمان ملل متحد در اراضی فلسطینی به این کشور دعوت نشده و همچین از او استقبال نخواهد کرد."

اما آقای فالک اولین کسی نیست که اسرائیل را به جنایت جنگی در غزه متهم کرده است.

در ماه ژانویه "ناوی پیلی"، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل نیز از احتمال نقض حقوق بشر در غزه ابراز نگرانی کرد.

کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز گفته است که اسرائیل به تعهدات خود برای درمان زخمی های غیرنظامی در جنگ، پایبند نبوده است.

مطالب مرتبط