تحریم کنفرانس آفریقای جنوبی توسط کمیته صلح نوبل

دالایی لاما
Image caption دالائی لاما به کنفرانس صلح دعوت شده بود

کمیته صلح نوبل خودداری دولت آفریقای جنوبی از اعطای ویزا به دالایی لاما، رهبر بودائیان تبت، را به شدت مورد انتقاد قرار داده است و می گوید کنفرانس صلح ژوهانسبورگ را تحریم خواهد کرد.

دولت آفریقای جنوبی از تصمیم خود برای ندادن ویزا به رهبر بودائیان تبت و برنده جایزه صلح در سال 1989 میلادی، دفاع کرده است و می گوید این تصمیم در اثر فشار دولت چین اتخاذ نشده است.

کمیته صلح نوبل که در نروژ واقع است اعلام کرده که در صورت عدم تغییر فوری این تصمیم دولت آفریقای جنوبی، در کنفرانس صلح در این کشور شرکت نخواهد کرد.

قرار بود دالایی لاما به همراه دو برنده جایزه صلح نوبل یعنی اسقف دسموند توتو، و اف دبلیو د- کلرک، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، این هفته در یک کنفرانس صلح در شهر ژوهناسبورگ سخنرانی کند.

این دو برنده جایزه صلح نوبل هم اکنون اعلام کرده اند که در اعتراض به تصمیم دولت آفریقای جنوبی در کنفرانس صلح ژوهانسبورگ شرکت نخواهند کرد.

نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی که برنده جایزه صلح نوبل نیز هست، نیز از کسانی بود که برای شرکت در کنفرانس صلح از دالایی لاما دعوت به عمل آورده بود.

یک سخنگوی دولت آفریقای جنوبی اظهار نظرها در باره این که این تصمیم تحت فشار چین اتخاذ شده را رد کرد و گفته است، دلیل تصمیم این بوده که این سفر موضوع مورد بحث در کنفرانس را تحت الشعاع قرار می داد.

موضوع اصلی این کنفرانس بررسی این موضوع است که چگونه از ورزش فوتبال می توان برای مبارزه با نژادپرستی و بیگانه هراسی بهره برد.

آفریقای جنوبی میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال در سال 2010 است.

به گفته دولت آفریقای جنوبی، دالایی لاما از کسانی که از وی برای شرکت در کنفرانس ژوهانسبورگ رسما دعوت به عمل آمده است نیست.

ولی خبرنگار بی بی سی در ژهانسبورگ می گوید برداشت عده زیادی این است که دولت آفریقای جنوبی می خواهد از اقداماتی که به روابط این کشور با چین که شریک مهم اقتصادی اش است لطمه می زند اجتناب کند.

دولت چین دالائی لاما را متهم کرده است که رهبری مبارزه برای استقلال تبت را به عهده دارد.

دالائی لاما می گوید وی فقط خواهان خودمختاری برای تبت است.

مطالب مرتبط