پلیس اسرائیل با تظاهرکنندگان راستگرا درگیر شد

شیخ احمد رائد صلاح
Image caption شیخ رائد صلاح مخالفت خود را با راهپیمایی سه شنبه اعلام کرده بود

پلیس اسرائیل با گروهی از تظاهرکنندگان که قصد ورود به یک شهرک عرب نشین را داشتند درگیر شده است.

روز سه شنبه، 24 مارس (4 فروردین)، ماموران پلیس اسرائیل که در اطراف شهرک ام الفحم مستقر بودند برای جلوگیری از راهپیمایی گروهی از راستگرایان اسرائیلی در این شهر با آنان درگیر شدند و برای پراکنده ساختن تظاهرکنندگان گاز اشک آور به کار بردند در حالیکه ساکنان عرب شهرک به سوی تظاهرکنندگان سنگ پرتاب می کردند.

از روز گذشته حدود سه هزار مامور پلیس اسرائیل در اطراف این شهر مستقر شده بودند تا از ورود تظاهرکنندگان به ام الفهم که امکان بروز درگیری با ساکنان شهر را در پی داشت جلوگیری کنند.

راهپیمایان که پرچم های اسرائیل را با خود حمل می کردند در صدد بودند راهپیمانی در خیابان های ام الفحم را در شصتمین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل برگزار کنند اما در آن زمان، با ممانعت مقامات پلیس مواجه شدند.

همچنین، تلاش برای دست زدن به این راهپیمایی در جریان مبارزات انتخاباتی ماه فوریه در اسرائیل نیز به دلیل مخالفت پلیس به نتیجه نرسید.

تظاهرکنندگان به گروه های راست افراطی اسرائیل وابسته اند در ماه اکتبر سال گذشته توانستند رای دادگاه عالی این کشور را برای برخورداری از حق برگزاری تظاهرات "در هر نقطه ای از خاک" اسرائیل به دست آورند.

با اینهمه، مقامات امنیتی برگزاری این تظاهرات را اقدامی تحریک آمیز توصیف کرده و مانع از ورود تظاهرکنندگان به ام الفحم شده اند.

مخالفت ساکنان ام الفحم

در میان سازمان دهندگان اصلی این راهپیمایی از برخی فعالان سیاسی دست راستی اسرائیل نام برده شده است که به مخالفت با شهروندان عرب این کشور شهرت دارند.

Image caption تقریبا تمامی ساکنان ام الفحم اعراب اسرائیلی هستند

از جمله مایکل بن آری، نماینده مجلس از حزب راستگرای اتحادیه شهرک نشینان، و باروخ مارزل، رهبر حزب غیرقانونی عرب کاخ، که در مواردی به دست داشتن در حملات علیه اعراب متهم بوده است، در میان تظاهرکنندگان بوده اند.

همزمان، شیخ احمد رائد صلاح، رئیس جنبش اسلامی اسرائیل، که یک گروه متعلق به اعراب اسرائیلی است، تصمیم راستگرایان به ورود به ام الفحم را نه تنها اقدامی تحریک آمیز، بلکه به منزله تلاش برای "مشروعیت بخشیدن" به انتقال اعراب از اسرائیل توصیف کرده است.

رهبران اعراب ام الفحم هشدار داده بودند که در صورت ورود تظاهرکنندگان اسرائیلی به شهر، با تشکیل دیوار انسانی مانع از راهپیمایی آنان خواهند شد.

شهرک ام الفحم، واقع در ناحیه حیفا، از جمله شهرهای عرب نشین اسرائیل است و تقریبا تمامی حدود چهل و پنج هزار ساکنان آن را اعراب اسرائیلی تشکیل می دهند.

ام الفحم همچنین مرکز اصلی فعالیت سازمان موسوم به "جنبش اسلامی اسرائیل" است که در زمینه های مذهبی، اجتماعی و فرهنکی فعالیت دارد و از نظر سیاسی، از تشکیل دولت فلسطینی در خاک اسرائیل حمایت می کند اما به اقدامات خشونت آمیز برای تحقق هدف های خود معتقد نیست.

حدود بیست درصد از جمعیت هفت میلیونی اسرائیل را اعراب این کشور تشکیل می دهند که بسیاری از آنان خود را فلسطینی اما شهروند اسرائیل می دانند.

مطالب مرتبط