گام اول آمریکا برای استرداد 'ایوان مخوف'

Image caption آقای دمیانیوک می گوید که در زمان رژیم نازی اسیر جنگی بوده است

به دنبال درخواست آلمان از آمریکا برای استرداد فردی که گفته شده نگهبان یکی از اردوگاه های مرگ آلمان نازی بوده است، ایالات متحده رسیدگی به این تقاضا را به جریان انداخته است.

جان دمیانیوک، هشتاد و هشت ساله، متهم شده که در مرگ نزدیک به سی هزار زندانی یهودی در اردوگاه رژیم نازی آلمان در لهستان اشغالی دست داشته است.

اوایل ماه جاری میلادی، آلمان حکم جلب آقای دمیانیوک را صادر کرد و اکنون آمریکا در تماس با مقامات آلمانی از آنها خواسته است مدارکی را برای اخراج او از آمریکا لازم است، ارسال کنند.

در دهه هشتاد میلادی آقای دمیانیوک توسط دادگاهی در اسرائیل به مرگ محکوم شد اما سال ها بعد دیوان عالی اسرائیل این حکم را باطل و او را آزاد کرد. دیوان عالی اسرائیل مدارکی را دریافت کرده بود دال بر این که دمیانیوک، نگهبان بدنام رژیم نازی معروف به "ایوان مخوف" نبوده است.

جان دمیانیوک اتهاماتی که به او از سوی آلمان وارد شده، انکار کرده است.

"ایوان مخوف"

در نوامبر سال گذشته محققان در مونیخ گفتند آنها موفق شده اند"صدها سند را به دست آورند و همچنین شماری شاهد را پیدا کرده اند که علیه او شهادت داده اند."

آقای دمیانیوک بعد از پایان جنگ جهانی دوم برای مدت کوتاهی در مونیخ اقامت داشته است.

کورت شریم، که هدایت تحقیقات در آلمان در باره جرایم رژیم نازی بر عهده اوست، می گوید: "برای اولین بار ما فهرست اسامی افرادی را که دمیانیوک شخصا به اتاق های گاز رژیم نازی برده است، پیدا کرده ایم. ما تردیدی نداریم که او مسئول مرگ بیش از 29 هزار یهودی است."

ایوان دمیانیوک در اوکراین متولد شده و در سال 1952 به آمریکا مهاجرت کرده است.

پس از آن که تعدادی شاهد عینی گفتند او همان "ایوان مخوف" است، دادگاهی در اسرائیل در سال 1986 دمیانیوک را به مرگ محکوم کرد. یکی از نگهبانان اردوگاه "تربلینکا" در لهستان اشغالی، به "ایوان مخوف" شهرت یافته بود.

مدارک جدید در این زمینه باعث شد که دیوان عالی اسرائیل او را آزاد کند.

دمیانیوک در بازگشت به آمریکا متهم شد که در فرم تقاضای مهاجرت خود اطلاعات دروغ وارد کرده بوده و از همکاری خود با رژیم نازی ننوشته بوده است.

در سال 2002 یک قاضی دادگاه مهاجرت آمریکا حکم داد که مدارک کافی برای اثبات این که دمیانیوک در رژیم نازی نگهبان شمار زیادی از اردوگاه های مرگ بوده است، وجود دارد و به همین علت او را از شهروندی آمریکا عزل کرد.

سال گذشته، دمیانیوک که در یک کارخانه ساخت اتومبیل کار می کرد، نتوانست دادگاه استیناف را راضی کند که به نفع او رای دهد و از آمریکا اخراج نشود.

دمیانیوک از سال گذشته تا کنون در آمریکا مانده چون مقامات باید تصمیم می گرفتند که او را به کدام کشور منتقل کنند.

مطالب مرتبط