دولت چک با رای عدم اعتماد پارلمان برکنار شد

میرک توپولانک
Image caption در پی این رای گیری کابینه نخست وزیر توپولانک مجبور است استعفا دهد

دولت جمهوری چک در پی رای عدم اعتماد در پارلمان از قدرت برکنار شده است. این درحالی که این کشور در نیمه راه دوره شش ماهه ریاست خود بر اتحادیه اروپا است.

چهار نماینده وابسته به ائتلاف دولت با پیوستن به سوسیال دموکرات ها و کمونیست ها علیه نخست وزیر میرک توبولانک رای دادند.

آقای توپولانک گفت کناره گیری خواهد کرد اما خبرنگاران می گویند معلوم نیست او تا چه زمانی در پست خود باقی خواهد ماند.

کمیسیون اروپایی گفت مطمئن است که جمهوری چک می تواند به نقش خود به عنوان رئیس اتحادیه اروپا ادامه دهد.

جیری پاروبک رئیس حزب سوسیال دموکرات پیش از رای گیری پارلمانی روز سه شنبه گفت که "دولت می تواند ریاست جمهوری چک بر اتحادیه اروپا را تکمیل کند یا بخش عمده آن را تکمیل کند."

با این حال آقای توپولانک ایده یک دولت کفیل تا ماه ژوئن که ریاست اتحادیه اروپا به سوئد واگذار خواهد شد را مردود دانسته است.

براساس قانون اساسی چک، واسلاو کلاس رئیس جمهور این کشور باید فردی را که مسئول تشکیل دولت تازه خواهد بود انتخاب کند. اگر این تلاش ها سه بار شکست بخورد باید انتخابات برگزار شود.

رای عدم اعتماد در مجلس علیا در پی طرح اتهاماتی دایر بر اینکه یکی از مشاوران آقای توپولانک تلاش کرده بود کانال تلویزیونی دولتی را برای خودداری از پخش یک برنامه انتقادآمیز درباره یک نماینده سابق سوسیال دموکرات که تصمیم گرفته بود از ائتلاف دولت حمایت کند، صورت گرفت.

این طرح تنها با اکثریت یک رایی- با 101 رای در مجلس که 200 کرسی دارد - و پس از پیوستن چهار عضو ائتلاف اقلیت دولت به مخالفان تصویب شد.

راب کامرون خبرنگار بی بی سی در پراگ می گوید این نتیجه تعجب آور که ناظران را کاملا غافلگیر کرد می تواند پیامدهای گسترده ای فراتر از مرزهای چک داشته باشد.

جمهوری چک علاوه بر ریاست اتحادیه اروپا، همچنین درحال تصویب پیمان لیسبون است و از سوی دیگر در مورد استقرار یک پایگاه راداری در خاک خود مشغول گفتگو با آمریکاست.

خبرنگار ما می گوید اکنون کلیه این مسائل مهم سیاست خارجی چک در سایه تردید قرار گرفته است.

آقای توپولانک پس از این رای گیری گفت که به اعتقاد او رای عدم اعتماد به دولت به طور اجتناب ناپذیری موضع کشورش در اتحادیه اروپا را تضعیف خواهد کرد.