'مراکش با شیعیان و همجنس‌گراها برخورد می‌کند'

دولت مغرب (مراکش) برای مقابله با آنچه تهدید بنیادهای مذهبی و اخلاقی جامعه خوانده، با ترویج شیعه گری و همجنس گرایی برخورد می کند.

بیانیه وزارت کشور مغرب در باره برخورد با ترویج شیعه گری در حالی انتشار می یابد که این کشور اخیرا روابط خود را با ایران بر سر همین موضوع قطع کرد.

مغرب، سفارت ایران در رباط را متهم کرده بود که تلاش دارد "شالوده های مذهبی پادشاهی مراکش را تغییر دهد" و اتحاد مذهبی مراکش را تهدید کند.

هفته گذشته یک موسسه آموزشی عراقی در این کشور تعطیل شد که وزارت آموزش مغرب دلیل آن را سیستم آموزشی این موسسه خواند که مغایر با اصول آموزشی در این کشور است.

در بیانیه وزارت کشور مراکش تاکید شده که با کلیه فعالیت ها، نوشته ها و کتاب هایی که درصدد حمله به "ارزش های اخلاقی و مذهبی جامعه است"، برخورد می شود.

عمده جمعیت مغرب، سنی مالکی است اما مقام های این کشور به کرات در باره تلاش برای تبلیغ شیعه گری هشدار داده اند.

در بیانیه صادر شده ارتباطی میان ترویج شیعه گری و همجنس گرایی وجود ندارد و ذکر این دو موضوع با هم در یک بیانیه دولتی، به گفته خبرگزاری ها، اتفاقی است.

طی هفته های اخیر برخی رسانه های مستقل در مغرب خواهان آن شده بودند که به فعالان همجنس گرا، آزادی بیان بیشتری داده شود. یک مقام وزارت کشور مغرب در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نوع درخواست ها را رد کرده و آن را مغایر با اصول و ارزش های جامعه و تعالیم اسلامی خوانده است.

هشدار گروه های حقوق بشری

در همین حال منابع خبری عربی از بازداشت دهها نفر طی روزهای اخیر به ظن داشتن گرایش های شیعی خبر داده اند.

دولت مغرب همچنین به یک موسسه فمینیستی فرانسوی اجازه گشودن شعبه در این کشور را نداده است.

طیب فاسی فهری، وزیر امور خارجه مغرب اخیرا به گروه ها و سازمان هایی که در این کشور درصدد ترویج اسلام شیعی هستند، حمله کرد.

او به خبرگزاری فرانسه گفته بود: "مغرب نمی تواند فعالیت هایی از این دست را به طور مستقیم یا به طور غیر مستقیم که از طریق سازمان های غیر دولتی صورت می گیرد، بپذیرد."

مقام های مغرب بارها گفته اند که اقداماتی از این دست، پایه های حکومت را هدف قرار می دهد.

گروه های حقوق بشری مغرب این برخوردها را رد کرده و می گویند این نوع اقدامات در مغرب، که به کشوری آزاد و اهل تساهل در جهان عرب معروف است، غیر معمول است.

اتحادیه برای حقوق بشر در مغرب هشدار داده که اقداماتی از این دست، حرکت این کشور به سمت دموکراسی و آزادی های مدنی راتهدید می کند.

برخی تحلیلگران می گویند اقدامات اخیر دولت به علت در پیش رو بودن انتخابات محلی است و دولت از این طریق نمی خواهد به اسلامگراهای این کشور فرصتی برای خودنمایی دهد.

مطالب مرتبط